Podcast: Pro ženy je ponižující si říct o férovou mzdu. Pandemie prohloubila rozdíly

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
27. 11. 2021 11:37
O více než 14 procent nižší hodinová mzda jen proto, že práci odvedla žena, a nikoli muž. To je i v dnešní době realita zemí Evropské unie. A to i přesto, že rovnost pohlaví je jedním z pilířů unie už od jejího počátku. Jak tedy porazit nerovné odměňování žen a mužů? A jak zasáhla ženy na pracovním trhu pandemie? Nejen o tom hovořila v dalším podcastu Aktuálně.cz mentorka Lenka Šťastná.
Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women Czech Republic
Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women Czech Republic | Foto: Libor Fojtík

S takzvanou gender pay gap čili nerovností v odměňování žen a mužů se Šťastná v minulosti sama setkala při práci na manažerských pozicích v bankovnictví. "Tenkrát byl v Česku rozdíl mezi platy mužů a žen téměř 30 procent. Byla jsem v šoku. Byli jsme tehdy na posledním místě v Evropě," vzpomíná v podcastu Šťastná.

"Moje naštvání pak bylo impulzem k založení konference a organizace, která podporuje ženy v jejich ekonomické nezávislosti. Mým cílem bylo říct veřejnosti, že je tady něco špatně," dodává žena, která je již přes deset let prezidentkou organizace Business & Professional Women Czech Republic a zakladatelkou každoroční konference Equal Pay Day Česká republika.

Evropské ženy podle posledních dat Eurostatu vydělávají v průměru o 14,1 procenta méně než muži (počítáno v hrubé hodinové mzdě). Největší rozdíl mezi platy, a to 23 procent, mají v Estonsku. Česko na tom ale není o moc lépe - české ženy mají průměrnou hrubou hodinovou mzdu přibližně o 18,9 procenta nižší než průměrný Čech. 

V tuzemsku je podle Šťastné jednou z řady příčin v nerovném odměňování žen a mužů i současný způsob náboru do zaměstnání. "Náš systém je založený na vyjednávání. A jak je známo, ženy nejsou úplně nejtvrdší vyjednávačky a jsou kvůli tomu handicapované," podotýká Šťastná.

Změnu má přinést směrnice

Nerovné pracovní ohodnocení žen a mužů má změnit nová směrnice Evropské komise o transparentním odměňování. Přinese například povinnost oznamovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Společnosti nad 250 zaměstnanců budou muset zveřejňovat zprávy o rozdílech v odměňování žen a mužů. Návrhy Evropské komise nyní projednávají jednotlivé unijní státy a hledají způsob, jak je ukotví ve svých právních řádech.

Celá řada firem v Česku nebude mít podle Šťastné se zavedením směrnice potíže, protože i bez ní už dbají na férové ohodnocení obou pohlaví. Další společnosti, které směrnici kritizují, dle jejího názoru nepochopily její přesný smysl.

"Směrnice je žádá, aby ve firmách udělali jakási pásma a stanovili taková opatření, aby bylo jedno, jestli na pozici nastupuje muž anebo žena. Aby se dalo pryč vyjednávání nebo dotazování a člověk se rovnou ucházel o pozici, která je jasně definovaná a má dané peníze," vysvětluje Šťastná. "Nemá to nic společného s odměňováním navíc za práci. Ten, kdo pracuje víc, samozřejmě může dostat víc," dodává mentorka.

Poslechněte si na platformě Soundcloud podcast s Lenkou Šťastnou, která v něm také zmiňuje, jak obtížné bude evropskou směrnici zavést do tuzemských zákonů a jak ženy na pracovním trhu ovlivnila pandemie.

 

Právě se děje

Další zprávy