Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
Předvolební plakáty v Bad Schandau.
Předvolební plakáty v Bad Schandau. | Foto: Zuzana Kleknerová

Německo: Národnědemokratická strana Německa

Krajně pravicová, nacionalistická NPD byla pod heslem Práce, rodina a vlast založena už v roce 1964 a po ústupu do politického ústraní v 70. letech se opět zvedla po sjednocení Německa.

Vystupuje proti liberální demokracii a mimo jiné požaduje, aby Spolková republika opustila NATO. Silná je především v nových spolkových zemích, kde měla zastoupení v parlamentech Meklenburska-Předního Pomořanska a Saska. Německé soudy se stranu dvakrát marně pokoušely zakázat.

V Evropském parlamentu má nyní jednoho poslance. Vítr z plachet jí vzal vznik Alternativy pro Německo (AfD), takže loni získala strana ve volbách do spolkového sněmu jen 0,5 procenta hlasů.

Je proto otázkou, jak bude úspěšná v příštích eurovolbách.

 

Právě se děje

Další zprávy