Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Spojené státy americké
Zákaz dovozu ruského plynu, uhlí a ropy schválila s velkou podporou také americká Sněmovna reprezentantů. "Zakazujeme veškerý dovoz ruské ropy, plynu a energií," řekl k rozhodnutí americký prezident Joe Biden.
Počátkem invaze se Bidenova administrativa zákazu dovozu ruské ropy vyhýbala kvůli obavám z rostoucích cen pohonných hmot v době, kdy se americké domácnosti potýkají s nejvyšší mírou inflace za posledních 40 let. Ropa dovezená z Ruska odpovídá ovšem jen osmi procentům objemu této suroviny, který USA loni spotřebovaly. Ruský zemní plyn se do země nedováží vůbec.
"Už nějakou dobu jsme o zákazu dovozu ruských energetických surovin mluvili a máme velkou radost, že ho prezident zavedl," řekla demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.