Jak omezit závislost na Rusku: Evropa a další řeší osekání plynu, ropy a uhlí

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
7. 4. 2022 14:51
Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Urychlí invaze přechod na obnovitelné zdroje energie?

Země závislé na ruských energetických zdrojích nyní hledají způsoby, jak je nahradit. Kateřina Davidová z institutu Europeum se domnívá, že největší smysl by v současnosti dával přechod na obnovitelné zdroje energie. "Jedná se o zdroje, které lze nejrychleji instalovat, je u nich nejmenší závislost na třetích zemích a jsou aktuálně i nejlevnější," říká pro Aktuálně.cz. 

Jak dodává, tak s navýšením využívání obnovitelných zdrojů Evropská unie stejně počítala, protože se zavázala ke snížení svých emisí do konce desetiletí o 55 procent v porovnání s rokem 1990. "Nyní už padají návrhy na navýšení těchto cílů v návaznosti na invazi na Ukrajině a některé evropské státy se samy touto cestou vydávají," vysvětluje. 

"Ruku v ruce s tím by mělo jít masivní navýšení investic do snižování energetické náročnosti, ať už budov, například výměnou oken či zateplováním, tak i průmyslu. Pomoci může i elektrifikace v dopravě a vytápění. Tím lze podle think-tanku Ember ušetřit až dvě třetiny ruského plynu do roku 2025 a zbývající třetinu lze pokrýt z jiných zdrojů, aniž by bylo nutné stavět v Evropě novou plynovou infrastrukturu, jako třeba nové terminály pro LNG," dodává. 

 

Právě se děje

Další zprávy