Zkrácené úvazky a práce z domova. Europoslanci požadují lepší podmínky pro nemocné

Radim Klekner
16. 9. 2018 11:40
Více než pětina pacientů s rakovinou v Evropské unii přišla o práci bezprostředně po diagnóze. Europoslanci proto navrhují opatření, jak lépe přizpůsobit zaměstnání lidem s dlouhodobým onemocněním nebo postižením.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel/Praha - Miloslav Vařeka z Prahy utrpěl při lyžování v rakouském Schladmingu ve svých osmapadesáti letech vážné zranění hlavy. Najel do něj druhý lyžař a první prognózy lékařů nebyly zvlášť optimistické.

V nemocnici v Salcburku mu do těla vpravili celkem 34 titanových šroubů a destiček a v pražské nemocnici strávil po převozu z Rakouska měsíc. "Co se dělo první týden, kdy jsem ležel v rakouské nemocnici, si vůbec nepamatuji," popisuje Vařeka. "Po návratu do práce jsem chodil rok a půl na kontroly a také na nápravu řeči, aby se plně obnovila má schopnost mluvit."

Do práce se však mohl vrátit poměrně brzy. "První měsíc a půl jsem měl dovoleno polovinu pracovních dnů pracovat z domova," uvádí Vařeka. "Nabídli mi, abych zpočátku dělal jen ty úkoly, na které jsem se cítil. Prakticky jsem to ale nevyužíval."

Ne každý má ale vstřícného zaměstnavatele. Evropský parlament se proto tento týden obrátil na Evropskou komisi a členské země EU, aby zlepšily všeobecné podmínky pro začleňování dlouhodobě nemocných lidí zpět do pracovního procesu, mimo jiné těch v předdůchodovém věku.

Podle evropského úřadu Eurostat se 32,5 procenta Evropanů dlouhodobě potýká s tělesnými nebo psychickými problémy. Čtvrtina lidí v produktivním věku bojuje se stresem, mimo jiné kvůli strachu ze ztráty zaměstnání.

Očekávaná délka života v členských zemích EU činí u žen 83,3 roku a 77,9 roku u mužů. Jenže takzvaná zdravá délka života, tedy období bez vážnějších zdravotních problémů, činí u žen jen 64,2 roku a 63,5 roku u mužů.

Zdravá délka života v EU - muži.
Zdravá délka života v EU - muži. | Foto: Eurostat

Pomůže i práce z domova

Jen pět procent zaměstnanců v Evropské unii uvádí, že jim zaměstnavatel nabídl zvláštní výhody, aby jim pomohl s dlouhodobými zdravotními problémy. Čtvrtina nezaměstnaných pak uvádí, že absence takových zvýhodnění jim brání v nástupu do práce.

A studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2013 uvádí i konkrétní příklady. Více než pětina pacientů s rakovinou ve věku 18 až 57 let přišla o práci bezprostředně poté, co jim byla nemoc diagnostikována. Přes 90 procent pak do patnácti měsíců.

Zdravá délka života v EU - ženy.
Zdravá délka života v EU - ženy. | Foto: Eurostat

Europoslanci proto požadují, aby zaměstnavatelé nabízeli lidem se zdravotním postižením flexibilní pracovní podmínky. Například práci na částečný úvazek nebo práci z domova.

Projednávání návrhu v Evropském parlamentu

Návrhy nové legislativy, předkládané Evropskou komisí, a jejich projednávání v Evropském parlamentu představují proces, který trvá řadu měsíců.

Příprava zprávy o všeobecných podmínkách začleňování dlouhodobě nemocných lidí zpět do pracovního procesu a schválení příslušného návrhu v Evropském parlamentu zabraly téměř jeden rok.

12. října 2017 - Slovenská poslankyně Jana Žitňanská z parlamentní skupiny Evropských konzervativců a reformistů byla pověřena přípravou příslušné zprávy.

18. ledna 2018 - Doporučení parlamentního Výboru pro zaměstnanost a sociální věci prošlo na základě zprávy Žitňanské v europarlamentu prvním čtením. Za Česko jsou v tomto výboru zastoupeni Martina Dlabajová (ANO) a Jan Keller (ČSSD).

7. června - Hlasování o návrhu v parlamentním výboru

12. června - Zpráva výboru předložena plenárnímu zasedání parlamentu

10. září - Debata o návrhu v europarlamentu

11. září - Hlasování o návrhu v europarlamentu

Zprávu s návrhy nyní dostane Rada EU k prvnímu čtení, v případě dalších úprav jde návrh do druhého čtení v europarlamentu a případně k druhému čtení v Radě EU. Pokud návrh není schválen, následuje dohodovací řízení a třetí čtení. Pokud je návrh zamítnut některou ze stran, musí Evropská komise spustit nový proces s novými návrhy.

"Podpora flexibilních úvazků a adaptivního nastavení pracovních vztahů je zásadní," dodává česká europoslankyně za ANO Martina Dlabajová. "Ať už je to práce z domova, pružná nebo zkrácená pracovní doba, či přizpůsobení vybavení pracoviště a bezbariérové přístupy."

Majitelé firem mají podle návrhů europarlamentu přizpůsobit potřebám zaměstnanců i samu náplň práce. Zároveň doporučují zřízení psychologických a sociálních poradenství.

"Náš trh musí být otevřenější, více inkluzivní a schopný pružněji reagovat na potřeby stárnoucí populace," uvádí slovenská europoslankyně Jana Žitňanská, která má návrh na starosti. "Tak zamezíme tomu, aby lidé bez práce ztráceli své schopnosti a dovednosti."

Mohou přinést zkušenosti

Podle Žitňanské se však musí změnit nejen postoje zaměstnavatelů v soukromé sféře, ale i v té státní. Podobně mluví i Dlabajová. Podle té je nutné si uvědomit, že lidé po nemoci nebo úrazu a lidé dlouhodobě nemocní mohou být pro svou firmu stále velkým přínosem. Třeba zdrojem zkušeností, na což poukazuje i zpráva europarlamentu.

"V České republice fungují na velmi dobré úrovni systémy sociálního a zdravotního zabezpečení," uzavírá Dlabajová. "V otázce podmínek pro začleňování do práce po období delší pracovní neschopnosti nicméně stále pokulháváme, zejména za zeměmi, jako jsou Nizozemsko nebo Rakousko."

Video: Politici se bojí, postižení radši pracují načerno, říká Krása

Stát klade před postižené překážky a pracovat se jim nevyplatí, říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Politici podle něj nemají odvahu k hloubkovým systémovým změnám. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 52 minutami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy