Pavla Hosnedlová, EURACTIV.cz
27. 4. 2021 13:42
Evropský parlament na svém plenárním zasedání v úterý 27. dubna konečně schválí obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Završí tak pětiletý brexitový proces. V jakých oblastech bude EU s Velkou Británií nadále spolupracovat, a kde se naopak jejich cesty rozdělí?
Jak se od 1. ledna 2021 obchoduje mezi Británií a EU?
Británie opustila jednotný trh i celní unii, mezi ní a EU se však neuplatňují při obchodní výměně žádná cla ani kvóty. Na druhou stranu skončil volný pohyb zboží, služeb, kapitálu i osob.
Obě strany musí plnit tzv. pravidlo původu, tedy že proclené nejsou pouze výrobky výlučně pocházející ze Spojeného království či ze zemí EU. Vývozci musí dodržovat sanitární a fytosanitární pravidla. Dočasně platí i standardizace EU, musí se tedy dokládat i celní dokumenty včetně certifikace zboží.
Britské firmy v případě, že chtějí obchodovat na jednotném trhu, musí dodržovat unijní pravidla v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu nebo respektovat práva pracovníků, cestujících a spotřebitelů.
V oblasti rybolovu je stanoveno 5,5leté přechodné období, během něhož se bude snižovat unijní kvóta pro výlov ryb ve výlučných vodách Británie až na 25 procent.