EU v centru obchodu. Koho by nejvíc poškodila obchodní válka a jaká je role Česka

Radim Klekner Tomáš Kunc nou Radim Klekner, Tomáš Kunc, nou
31. 8. 2018 12:30
Hrozí světu vyostřená obchodní válka? Vše odstartovalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz hliníku a oceli. Evropská unie odpověděla odvetnými cly na vybrané americké zboží. Prozatím krize utichá, dopad jejího případného vyostření by byl ale obrovský. EU je vedle Spojených států a Číny jedním z největších světových obchodníků. Podívejte se, jaká je role unie ve světovém obchodu.

Kdo a jak ve světě obchoduje

Evropská unie hraje důležitou roli v celosvětovém obchodním systému. Tvoří pětinu světového hrubého domácího produktu (HDP) – konkrétně 14,8 bilionu eur (v přepočtu 381 bilionů korun).

Na rozdíl například od Spojených států vývoz zboží z EU převyšuje dovoz z jiných zemí. Export tvoří 2,5 bilionu eur, import zhruba o sto miliard eur méně.

EU – dovoz a vývoz zboží

Jednou z věcí, na které si americký prezident Donald Trump stěžoval, byla právě obchodní výměna s EU. Vývoz unie do Spojených států tvoří pětinu jejího celkového exportu. Zato dovoz z USA je méně než 14 procent celého unijního importu. Jinak je tomu v případě Číny nebo Ruska.

Hlavní obchodní partneři EU

Unie nejvíce vyváží do Spojených států, Číny a Švýcarska. Naopak dovážené zboží nejčastěji pochází z Číny, Spojených států a Ruska.

Země Vývoz Dovoz Celkem Obchodní bilance
USA 376 mld. 256 mld. 632 mld. +120 mld.
Čína 198 mld. 375 mld. 573 mld. +177 mld.
Švýcarsko 151 mld. 110 mld. 261 mld. +41 mld.
Zbytek světa 1,88 bil. 1,86 bil. 3,74 bil. +21 mld.

Údaje v eurech za rok 2017. Zdroj: Evropská komise

Kam vyvážejí členové EU

Česká republika patří mezi členské státy EU, které jsou nejzávislejší na vývozu zboží do ostatních unijních zemí. Export do unie tvoří bezmála 84 procent celého českého vývozu.

Obchodní dohody EU

Evropská unie má v současnosti více než stovku sjednaných obchodních dohod. Mezi ty nejdůležitější patří smlouva s Kanadou (CETA), dohoda se zeměmi Mersur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) nebo dohody s Mexikem, Austrálií či Novým Zélandem.

Před ratifikací či podpisem jsou obchodní smlouvy například s Vietnamem či s řadou afrických zemí, jako je Nigérie, Senegal nebo Tanzanie. Naopak se zastavila jednání mezi EU a USA o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), jež se začala dojednávat v roce 2013 a která měla výrazně liberalizovat obchod mezi EU a USA a zjednodušit investiční prostředí.

Pracovní místa díky světovému obchodu

Mezinárodní obchod pomáhá mimo jiné vzniku pracovních míst. Podle posledních údajů Evropské komise z roku 2015 bylo v Evropě 26 milionů míst vázáno na světové obchodování.

Česko patří mezi středně „závislé“ státy, 620 tisíc pracovních míst je vázaných na mezinárodní obchod. Ze všech členů EU je pak „nejzávislejší“ Německo, nejméně ostrovní země Malta.

Investice EU ve světě

Země Přímé investice v EU z dané oblasti Přímé investice EU v dané oblasti
Evropská unie 38,8 % 48 %
Spojené státy 33,3 % 37,7 %
Čína 7,3 % 6,3 %
Kanada 4,6 % 7 %
Japonsko 1 % 7,8 %

Údaje za rok 2015. Zdroj: Evropská komise

 

Právě se děje

Další zprávy