Stejný kečup, jiné složení. Proč jsou potraviny v Německu kvalitnější než v Česku?

Zahraničí Aneta Zachová, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2018 11:30
Jedna značka, jeden obal - ale různé složení. Na dvojí kvalitu zboží, kdy například do Česka se dováží méně kvalitní lančmít než do Německa, už dlouho upozorňují státy střední a východní Evropy. Teď to ale vypadá, že nátlak na Brusel přinese výsledky. Už od ledna roku 2020 by mohla začít platit nová pravidla, která by zakazovala dvojí kvalitu potravin na vnitřním trhu EU.
Foto: Reuters

Různé chutě

Výrobci se ale také brání. Podle nich má dvojí složení potravin svůj význam. Například když jeden z výzkumů odhalil, že Češi pijí výrobek Sprite slazený umělým cukrem, zatímco Němci tím klasickým, společnost Coca Cola ČR argumentovala, že "spotřebitelé mají v různých zemích různé chutě".

Společnost Mars, která vyrábí hlavně cukrovinky a žvýkačky, zase přiznala, že v jejích továrnách v rámci EU "jsou někdy používány odlišné ingredience a výsledkem mohou být mírné odlišnosti ve složení". Podle firmy to ale nemá vliv na kvalitu nebo chuť výrobku.

Ozval se i výrobce margarínu Rama, u kterého na různé složení poukázala studie VŠCHT. "V České republice se tento výrobek používá především na studenou kuchyni, v jiných státech, například v Německu, je Rama univerzálním multifunkčním výrobkem s rozšířeným použitím na vaření, pečení a restování," uvedla firma Unilever.

Firma Pepsi se k otázce postavila jinak - složení změnila. Nyní tvrdí, že své výrobky v Česku a na Slovensku sladí stejně jako v Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy