Stejný kečup, jiné složení. Proč jsou potraviny v Německu kvalitnější než v Česku?

Zahraničí Aneta Zachová, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2018 11:30
Jedna značka, jeden obal - ale různé složení. Na dvojí kvalitu zboží, kdy například do Česka se dováží méně kvalitní lančmít než do Německa, už dlouho upozorňují státy střední a východní Evropy. Teď to ale vypadá, že nátlak na Brusel přinese výsledky. Už od ledna roku 2020 by mohla začít platit nová pravidla, která by zakazovala dvojí kvalitu potravin na vnitřním trhu EU.
Foto: Jakub Plíhal

Zlomový rok 2017

Loňský rok se stal v kauze dvojího složení potravin průlomovým. O problém se začaly zajímat i další vlády členských zemí EU, nejen ta česká. Své znepokojení dávaly čím dál častěji najevo i při jednáních v Bruselu.

První hmatatelný výsledek nátlaku přišel v září 2017, kdy dvojí kvalitu zmínil ve svém projevu o stavu EU předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Češi si zaslouží stejné množství kakaa ve své čokoládě jako kdokoliv jiný," řekl tehdy Juncker, který se tak poprvé oficiálně postavil za Česko a Slovensko. Odmítl, že by měli být občané těchto zemí spotřebiteli druhé kategorie.

Slovensko pak o měsíc později svolalo zvláštní summit visegrádské čtyřky, který byl zaměřený právě na dvojí kvalitu potravin. Schůzky se zúčastnila i česká eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti ochranu spotřebitelů, a předseda Evropské rady Donald Tusk. Země Visegrádu se tehdy dohodly, že budou ještě více tlačit na Evropskou komisi.

 

Právě se děje

Další zprávy