Stejný kečup, jiné složení. Proč jsou potraviny v Německu kvalitnější než v Česku?

Zahraničí Aneta Zachová, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2018 11:30
Jedna značka, jeden obal - ale různé složení. Na dvojí kvalitu zboží, kdy například do Česka se dováží méně kvalitní lančmít než do Německa, už dlouho upozorňují státy střední a východní Evropy. Teď to ale vypadá, že nátlak na Brusel přinese výsledky. Už od ledna roku 2020 by mohla začít platit nová pravidla, která by zakazovala dvojí kvalitu potravin na vnitřním trhu EU.
Foto: VŠCHT

Zapojení Česka

Téma dvojí kvality potravin na půdě Evropského parlamentu otevřela česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která si všimla slovenského výzkumu. V letech 2012 a 2015 nechala vypracovat další testy.

Jednu ze studií udělala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, která dokázala, že výrobky se stejnou značkou se mohou napříč EU výrazně lišit.

Příkladem je lančmít značky Tulip. Zatímco v českých obchodech obsahoval drůbeží maso, v Německu byl vyroben jen z vepřového. V Česku se přitom prodával téměř o polovinu dražší. Dalším příkladem byl margarín Rama. V Česku obsahoval 60 procent tuku, v Německu o deset procent více. Cena v obou státech je přitom srovnatelná.

Celkem VŠCHT otestovala 23 potravin zakoupených v Česku a Německu. Osm z nich mělo různé složení - od margarínu a lančmítu až po jogurty nebo ledový čaj.

 

Právě se děje

Další zprávy