Dlabajová dostala nabídku vést liberály v jednom z pěti volebních okrsků, do kterých je Itálie rozdělena. Oslovily ji centristické strany spojené ve volební koalici Stati Uniti d’Europa (Spojené státy evropské) a nabídly jí vedení kandidátky na severovýchodě země. Minulý týden o tom informovalo Aktuálně.cz.
"Velmi si toho vážím. Beru to jako ocenění mojí práce mimo jiné v europarlamentu," sdělila minulou středu v prohlášení česká europoslankyně. Pokud by na nabídku strany LibDem Europei, jež je součástí koalice Stati Uniti d’Europa, kývla, stala by se první europoslankyní za Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004, která by kandidovala v jiné členské zemi.
V pondělí ale uvedla, že ji nepřijme. V červnu tak v europarlamentu po deseti letech skončí. "Itálie je mým druhým domovem, kam budu i nadále pravidelně jezdit, avšak své zkušenosti a hluboké proevropské cítění bych chtěla předat především svému rodnému Česku, ať už mé profesní kroky povedou v budoucnosti kamkoliv. Děkuji všem za podporu, kterou mi v souvislosti s nabídkou kandidovat v Itálii v posledních dnech projevovali," řekla.
Předseda strany LibDem Europei Andrea Marcucci rozhodnutí respektuje. "Martina Dlabajová by byla skvělá lídryně naší kandidátky. V oblasti žila a podnikala a ví, co Italové potřebují. Její dosavadní desetileté působení v Evropském parlamentu by bylo velkým přínosem. Respektujeme její rozhodnutí a těšíme se na další spolupráci," řekl.
Dlabajová v jihoevropské zemi dvacet let žila, studovala tam a založila svoji první firmu. Radila tamním krajům a hospodářským komorám a za rozvoj vztahů s Českem dostala italské státní vyznamenání.
O české europoslankyni se v posledních týdnech psalo také v souvislosti se sporným výběrovým řízením na prestižní pozici v Bruselu. Z něj vzešla jako nejlepší kandidátka, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přesto do funkce vyslance EU pro malé a střední podniky jmenovala svého spolustraníka, německého lidovce Markuse Piepera.