Ursula von der Leyenová čelí na sklonku mandátu nebývalé krizi uvnitř svého týmu. Vyrazili proti ní čtyři dosavadní spojenci, eurokomisaři za Francii, Itálii, Španělsko a Lucembursko, kteří chtějí na zasedání komise tuto středu otevřít jmenování německého lidovce Markuse Piepera novým zmocněncem EU pro malé a střední podniky. Španělský komisař Josep Borrell se má na zasedání svojí šéfové zeptat, proč padla volba právě na Piepera.
Italský a francouzský zpravodaj v Bruselu, kteří kauzu otevřeli, v úterý informovali, že von der Leyenová už kontrakt s Pieperem podepsala na velikonoční neděli a politik má nastoupit do funkce již 16. dubna.
Zřízení funkce vyslance pro byznys, který bude odpovídat přímo von der Leyenové, oznámila šéfka komise loni na podzim. Z výběrového řízení vzešla nejlépe po hodnocení dvou odborných porot europoslankyně Dlabajová, komise přesto letos v lednu oznámila coby vítěze Piepera. Ten získal ze tří finalistů naopak nejnižší hodnocení.
Pieper je dlouholetý poslanec a stejně jako von der Leyenová člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). Vítěz konkurzu byl oznámen krátce před sjezdem strany, kde von der Leyenová řekla, že by ráda vedla komisi dalších pět let.
Média a politici tak okamžitě začali spekulovat, že jmenování Piepera do prestižní funkce s platem přes 20 tisíc eur měsíčně (více než 500 tisíc korun) byla odměna, která měla pojistit sešikování německých lidovců za von der Leyenovou.
Dopis adresovaný von der Leyenové
Jakmile kauza, kterou zahraniční média označují jako "PieperGate", pronikla na veřejnost, začaly vyplouvat na povrch sporné detaily o postupu komise. Například že eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který byl odpovědný za výběr zmocněnce, doporučil vybrat svoji liberální kolegyni Dlabajovou.
Bretonův rakouský kolega pro rozpočet a administrativu Johannes Hahn ale na konci ledna ostatním členům komise oznámil jako hotovou věc, že vyhrál Pieper. A to ve chvíli, kdy Breton po předchozím ohlášení nebyl přítomen na zasedání komisařů - rozhodnutí tedy nemohl oponovat.
Otazníky kolem jmenování vedly čtveřici komisařů k sepsání dopisu, v němž se ptají von der Leyenové po důvodech výběru Piepera. Německá politička kauzu zatím nekomentovala. K dopisu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se vyjádřil Hahn slovy: "Drazí kolegové, rozhodnutí jmenovat Piepera proběhlo zcela v souladu s pravidly".
Kauza krátce před eurovolbami
Středeční zasedání komise se bude konat den před hlasováním europoslanců, kteří budou schvalovat hospodaření komise s ročním rozpočtem EU. Jeden z pozměňovacích návrhů nepřímo obviňuje von der Leyenovou z protežování stranických kolegů a vyzývá ke zrušení výběrového řízení.
Pozměňovací návrh podepsali poslanci za socialisty, liberály a zelené. "Je potřeba zvýšit tlak na komisi. Von der Leyenová dosud naše výzvy po vysvětlení volby ignorovala," zdůvodnil pro Aktuálně.cz autor pozměňovacího návrhu, europoslanec za německé Zelené Daniel Freund.
Svoji kritiku staví mimo jiné na argumentu, že volbou německého politika komise zcela pominula geografickou vyváženost. Tedy to, že by ve vysokých funkcí v EU měli být zastoupeni také lidé ze střední a východní Evropy.
I kdyby požadavek europoslanců získal většinu v parlamentu, von der Leyenovou ve funkci neohrozí. Může jí ale poškodit reputaci krátce před červnovými volbami do Evropského parlamentu, po kterých si chce lídrům EU říct o druhou nominaci do čela komise. Schvalovat ji pak budou noví poslanci.
Celý případ se odehrává právě v začínající horké fázi kampaně před eurovolbami. Proti von der Leyenové se postavili komisaři jen z konkurenčních frakcí, tedy liberálů - včetně české zástupkyně Věry Jourové - a socialistů. Z lidovců se neozval žádný.
Europoslankyně Dlabajová zatím věc nechtěla veřejně komentovat. Podala ale oficiální stížnost na netransparentní proceduru, od vedení Evropské komise na ni ale ještě nedostala odpověď.
"Pokud je pravda, že komise podepsala s někým pracovní smlouvu ještě před tím, než vyřídí podané námitky, je to v přímém rozporu se základními hodnotami EU," řekla pouze Dlabajová.