Chessy - Byla to velká sláva. Dvacáté výročí jediného Disneylandu na evropské půdě provázely ohňostroje, známé postavičky z kreslených filmů, ale i mexická herečka Salma Hayek či francouzská fotbalová legenda Zinedine Zidane.
Pařížský zábavní park ušel od svého vzniku dlouhou cestu. Častokrát se šuškalo, zda ho neplánují zavřít. Donedávna byl totiž silně prodělečný. Ačkoliv ho stále trápí dluh 1,9 miliardy eur (přes 47 miliard korun), prý se blýská na lepší časy.
"Zpočátku to nefungovalo, jak jsme plánovali," řekl agentuře AP šéf parku Philippe Gas. "Teď jsme ale v nejlepší situaci v naší historii".
Kulturní Černobyl
Teprve před pěti lety začal Disneyland vykazovat zisky. V roce 2008 se dokonce stal nejnavštěvovanější turistickou destinací v Evropě. Loni přivítal návštěvníka, který si koupil vstupenku s pořadovým číslem 250 000 000.
Počátečním nezdarům napomohli i samotní Francouzi. Kritika zněla ze všech stran. Jedni označovali "typicky" americký zábavní park za "kulturní Černobyl", druzí brojili proti zákazu prodeje vína.
Mickey Mouse a spol. si nicméně Evropany postupně získali. Polovinu návštěvníků v současnosti tvoří dříve nedůvěřiví Francouzi. "V roce 2011 pocházelo 6,5 % veškerých příjmů z turismu právě z Disneylandu," prohlásil ministr Frederic Lefebvre. "Třetina návštěvníků tohoto resortu pak odjíždí na prohlídku Paříže. Takže park je pro Francii extrémně důležitý."
Pomalu, ale s jistotou - tak by se dala označit obchodní strategie Mickeyho evropského domova. Dluhy bude mít park splacené do roku 2024, tvrdí jeho šéfové.