Slovensko
Od pondělí platí na Slovensku omezení pro hotely a lyžařské střediska. Mohou poskytovat služby pouze lidem, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus, který není starší než 72 hodin. Zároveň nesmí jet v kabině lanovky na horách více než jeden člověk.
Restaurace mohou prodávat jídla pouze z výdejních okének. Ještě před Vánocemi budou muset uzavřít prodejny s výjimkou obchodů s nabídkou základních potřeb a prodlouženy budou školní vánoční prázdniny.
"Situace na Slovensku je velmi vážná. Jsme svědky řetězového šíření infekce, které má známky nekontrolovaného šíření. Přichází doba, kdy musíme zasáhnout. Čím později lockdown zavedeme, tím déle musí trvat, abychom mohli opatření uvolnit," řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.
Rakousko
V neděli přibylo 2641 nakažených a 58 mrtvých, podle serveru OE24 je to největší nedělní nárůst za poslední měsíc. O plošné testování o víkendu projevilo zájem překvapivě málo Rakušanů: dostavilo se k němu jen deset procent obyvatel. To je velký rozdíl proti Slovensku, kde se plošného testování zúčastnila velká většina lidí.
Hotely jsou v Rakousku uzavřené minimálně do 6. ledna, restaurace nabízejí jídla jen z výdejního okénka.
Německo
Země hlásí za uplynulou neděli 16 362 nových nakažených a 188 mrtvých. Výrazně více než v neděli o týden předtím. Vláda od středy výrazně zpřísní protiepidemická opatření ve snaze zbrzdit šíření koronaviru. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři spolkových zemí se v neděli dohodli, že zpřísnění bude platit do 10. ledna.
Zavřené zůstanou obchody s výjimkou těch, které prodávají zboží denní potřeby, jako jsou například potraviny, lékárny, drogerie, optiky či trafiky. Na Štědrý den, Boží hod a na Štěpána je možné pozvat si domů maximálně čtyři příbuzné z jiných domácností a jejich děti.
"Epidemie se vymkla kontrole," řekl bavorský premiér Markus Söder.
Polsko
Restaurace a fitness centra zůstanou uzavřené minimálně do 27. prosince, školy až do 18. ledna. Země už registruje od začátku pandemie 1,135 milionu nakažených a 22 864 lidí, kteří na nemoc covid-19 zemřeli. V neděli přibylo dalších devět tisíc nakažených, 1800 pacientů je v zemi v těžkém stavu a dýchá s pomocí plicních ventilátorů.
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzilski v pondělí prohlásil, že příchod třetí vlny pandemie je reálný.
Itálie
V zemi po víkendu není žádný z regionů zařazen do červené zóny s nejvyšší mírou rizika šíření koronaviru. V regionech Lombardie a Piemont na severu se po více než měsíci otevřely restaurace, kavárny a bary.
V neděli přesto stoupl počet obětí koronaviru o 484. Itálie tak zůstává v tomto směru nejhůře postiženou evropskou zemí, od začátku roku zemřelo na koronavirus 64 520 lidí.
Nizozemsko
Vláda zpřísnila už v říjnu opatření a zavedla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, ale nedaří se snížit počet nakažených. Naopak: v pátek přibylo devět tisíc pozitivně testovaných, což je denní nizozemský rekord od začátku pandemie. Restaurace, bary a kavárny zůstanou zavřené minimálně do 15. ledna.
Švýcarsko
Ředitelé pěti největších švýcarských nemocnic v neděli vyzvali federální vládu, aby zpřísnila opatření, protože zdravotnickým zařízením hrozí přetížení. Nemocnice ruší kvůli příjmům pacientů s covid-19 vyšetření a operace lidí s jinými zdravotními problémy. Od začátku října zrušili lékaři čtyři tisíce takových operací, včetně onemocnění rakovinou.
Počet nových případů nákazy koronavirem se už několik dní drží nad pěti tisíci osobami denně. Ředitelé v dopise chtějí, aby vláda zavřela sjezdovky. Restaurace a bary jsou otevřené, ale jen do devatenácti hodin.
Francie
Alpská lyžařská střediska ve Francii jsou zavřená zatím do 7. ledna. Platí zákaz nočního vycházení od osmi večer do šesti ráno, výjimkou nebude ani silvestr a Nový rok. Ve francouzských nemocnicích je nyní přes 25 tisíc lidí s covidem-19, přes 2800 na jednotkách intenzivní péče. V neděli přibylo 11 533 pozitivně testovaných.