Evropa má problémy s chudobou. Čechy to ale netrápí

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
1. 11. 2009 20:01
Češi si nejvíc ze všech stěžují na drahé bydlení
Přes 80 milionů obyvatel EU žije pod hranicí chudoby, chudých přibývá i v Česku. Čechy to ale příliš netrápí.
Přes 80 milionů obyvatel EU žije pod hranicí chudoby, chudých přibývá i v Česku. Čechy to ale příliš netrápí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Státy Evropské unie patří k nejbohatším na světě. I tady však žijí lidé, kteří mají tak málo peněz, že jen stěží dokážou pokrýt své základní potřeby.

Chudých je podle oficiálních evropských statistik 80 milionů občanů EU. Tedy 16 procent populace.

Chudobu kolem sebe vnímají tři ze čtyř Evropanů (73 procent z 27 tisíc dotázaných). A to přesto, že se většiny z nich bezprostředně netýká. Vyplývá to z rozsáhlému průzkumu Eurobarometr, který tento týden zveřejnila Evropská komise.

Na otázku, zda je v jejich zemích hodně chudých, odpovídali kladně hlavně respondenti z postkomunistických zemí. Na opačném konci tabulky pak figuruje třeba Skandinávie a státy Beneluxu.

Pouze jedna země bývalého východního bloku se vešla mezi desítku těch, kde je - alespoň podle subjektivního hodnocení jejích obyvatel - chudoba relativně malá. Tou zemí je Česká republika.

V důsledku ekonomické krize přitom chudých přibývá i u nás. Roste počet bezdomovců a lidí s dluhy, velké problémy mají i rodiny s více dětmi. A až začne platit Janotův balíček, bude situace ještě horší.

Chudé Česko? Ani ne

Češi si přesto s chudobou hlavu nelámou. Podle Eurobarometru ji za "hodně rozšířenou" považuje jen 59 procent z nich.

Krize
Krize | Foto: Ludvík Hradilek

To Maďaři, Bulhaři a Rumuni hodnotí situaci ve svých zemích úplně jinak: přes 90 procent dotázaných je přesvědčeno, že chudých je u nich doma hodně. V Maďarsku vnímá chudobu jako problém dokonce 96 procent lidí.

Podobně jako Češi odpovídali třeba Rakušané, Lucemburčané nebo Nizozemci. Tedy obyvatelé podstatně bohatších států než Česká republika.

Dvanáct procent respondentů průzkumu přiznalo, že má velké problémy vyjít s měsíčním příjmem. Zatímco třeba v Rakousku se od výplaty k výplatě "probíjí" jen šest procent dotázaných, v Bulharsku, Řecku a Maďarsku s financemi jen tak tak vystačí více než třetina obyvatel.

Češi vycházejí s příjmem celkem dobře. Žádné problémy nemá 17 procent z nich, naopak velké potíže přiznává 13 procent dotázaných. Ostatní mají podle svých slov peněz "tak akorát".

Stížnosti na české nájmy

Češi jsou přesvědčeni, že do chudoby lidi ženou hlavně vysoké nájmy a náklady na bydlení vůbec. Za příliš drahé považuje bydlení 89 procent dotázaných z Česka, což je - spolu s Kyprem - vůbec nejvíc z celé EU.

Dvanáct procent Evropanů má problémy vyjít s měsíčním příjmem (ilustrační foto).
Dvanáct procent Evropanů má problémy vyjít s měsíčním příjmem (ilustrační foto). | Foto: Veronika Skálová

Ve většině ostatních zemí Unie převládá názor, že se tam chudne spíš kvůli nezaměstnanosti, nízkým mzdám, nedostatečným důchodům a sociálním dávkám.

Mezi nejchudší patří podle Evropanů lidé bez vzdělání, ti, co vyrůstali v chudých rodinách, alkoholici a drogově závislí. O klíčové roli vzdělání jsou přesvědčeni zejména Nizozemci (53 procent), Dánové a Němci (51 procent).

Naopak na jihu Evropy se jako nejčastější příčina chudoby zmiňuje finančně nedostatečně zajištěná rodina. V "dědičnost" chudoby věří například přes 44 procent Kypřanů.

Úkol pro vlády

Více než osm z deseti Evropanů (přesně 84 procent) je přesvědčeno, že u nich chudoba za poslední tři roky vzrostla.

Mezi nejchudší patří podle Evropanů lidé bez vzdělání, ti, co vyrůstali v chudých rodinách, alkoholici a drogově závislí.
Mezi nejchudší patří podle Evropanů lidé bez vzdělání, ti, co vyrůstali v chudých rodinách, alkoholici a drogově závislí. | Foto: Ondřej Besperát

Podle většiny Maďarů (64 procent), Lotyšů (62 procent) nebo Řeků (54 procent) šlo dokonce o nárůst zásadní. Přispěla k němu zejména celosvětová hospodářská krize.

S šířením chudoby by měly podle výsledků Eurobarometru bojovat hlavně jednotlivé národní vlády. Myslí si to 89 procent Evropanů. V některých zemích, třeba u sousedů na Slovensku, by část odpovědnosti přesto rádi přenesli na Brusel.

Unie už teď dává členským státům peníze. Do Evropského sociálního fondu, z nějž se platí i projekty v České republice, teče každý rok 10 procent unijního rozpočtu.

 

Právě se děje

Další zprávy