Morales, čerstvě zvolený první domorodý jihoamerický prezident, vstoupil do politiky jako vůdce pěstitelů koky v tropickém regionu Chapare.
"Nic se nezmění. Evo musí pokračovat ve vedení šesti federací pěstitelů, jak to dělá už od roku 1988," uvedl pro agenturu Reuters organizátor kongresu v Cochobambě Asterio Romeo.
Podpora "Cocaleros" je důležitá
Podpora pěstitelů je pro Moralese velmi důležitá, pokud chce splnit požadavky mnoha dělnických a sociálních hnutí v nejchudší jihoamerické zemi. "Cocaleros", jak se pěstitelům říká, jsou obzvlášť nepoddajní.
Stojíce před nápisem "dlouhý život pro koku, smrt pro Yankees," zahájil v sobotu prezident Morales kokový kongres a vyzval farmáře, aby respektovali vládní smlouvu omezující množství koky, kterou může každá rodina vypěstovat.
Prezident, jenž je znám svým nekonformním oblečením, uvedl, že vyznačení tzv. "cato" - parcel o velikosti 0,16 hektarů - bylo nejlepší cestou, jak zamezit drogovému obchodu a "jak zastavit USA, aby o nás nemluvily ve špatném světle."
Hledání jiného odbytu pro koku
Bolívie je po Kolumbii a Peru třetím největším producentem kokainu a Washington velmi bedlivě sleduje Moralesovo počínání v této choulostivé oblasti.
Spojené státy, mimochodem největší dovozce humanitární pomoci do Bolívie, tvrdí, že v oblasti Chapare, ze které prezident pochází, většina koky končí u drogových dealerů. Chudí farmáři však tvrdí, že koka je většinou užívána pro tradiční účely, jako jsou léčivé prostředky nebo pomoc proti horské nemoci.
Klíčovým prvkem v Moralesově kokové politice je hledat větší komerční užití koky a zamezit tak jejímu používání pro výrobu kokainu. Vyjmutí kokových lístků ze seznamu látek pro výrobu narkotik však splní daleko obtížněji, nicméně průzkum na toto téma právě probíhá.