Ježíšovi vojáci: V Brazílii roste moc evangelikálů, víra prorůstá do drogových gangů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 7. 2020 20:10
Brazilský prezident Jair Bolsonaro už počtvrté vyměnil ministra školství. Nově jím je bývalý evangelikální kazatel Milton Ribeiro. Evangelikální církev a její konzervativní členové tvoří v době, kdy Bolsonarova popularita vlivem epidemie koronaviru klesá, důležitou základnu jeho podporovatelů.
Pokřtění evangelikálním knězem v brazilském Sao Paulu. Ilustrační foto.
Pokřtění evangelikálním knězem v brazilském Sao Paulu. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Jsem si jistý, že prezident Bolsonaro bude odvádět skvělou práci, protože je jediným prezidentem republiky, který je posvěcený od Boha," zaznělo loni na podzim během nedělní mše v Šalamounově chrámu v Sao Paulu. V nedávno postavené, moderně zařízené replice chrámu, který podle židovské tradice stál v 10. století před naším letopočtem v Jeruzalémě, tato slova pronesl Edir Macedo, evangelikální kazatel a vlivný brazilský podnikatel. 

Jeho kázání si tehdy vyslechlo na deset tisíc věřících. Macedo je považován za nejbohatšího náboženského vůdce na světě a jeho vliv na brazilskou společnost není zanedbatelný. Jairu Bolsonaovi přišla taková podpora vhod. 

Od konce 80. let Macedo vlastní třetí největší televizní stanici v Brazílii RecordTV, která každý den vyhrazuje určitou část vysílání náboženským pořadům. Ostatně kazatelé se na televizních obrazovkách v Brazílii objevují stále častěji.

A nejen tam. Macedo v roce 1977 založil vlastní evangelikální církev s názvem Univerzální církev Božího království, jejíž představitele motivuje, aby vstupovali také do politiky. Jedním z nejúspěšnějších politiků je Macedův synovec Marcelo Crivella, farář, gospelový zpěvák a od roku 2017 starosta Rio de Janeira.

Vliv evangelikální církve v Brazílii v posledních letech sílí. Přitom ještě donedávna byla Brazílie považována za jednu z největších katolických zemí na světě. Katolická odnož křesťanství byla po staletí nejrozšířenějším náboženstvím v zemi z celého latinskoamerického regionu. 

Proměna během jedné generace

V posledních desetiletích ale Brazílie prošla nevídanou transformací. Ještě v 80. letech minulého století se devět z deseti Brazilců hlásilo ke katolické víře, v dnešní době už je to jen necelá polovina populace. K evangelikální církvi se nyní hlásí skoro třetina obyvatel. Proměna probíhá tak rychle, že podle odborných odhadů bude do dvou let v zemi víc evangelikálů než katolíků.

Sám prezident Bolsonaro jde příkladem. Narodil se v Rio de Janeiru do katolické rodiny, před čtyřmi lety se ale nechal znovu pokřtít v řece Jordán evangelikálním knězem.

V prezidentských volbách před dvěma lety pak evangelikálové tvořili podstatnou část jeho voličů. Podle průzkumů mu dalo hlas skoro 70 procent Brazilců, kteří se hlásí k některé z evangelikálních církví.

Bolsonaro si je získal svým ultrakonzervativním postojem k sexuálním menšinám a podporou tradiční rodiny. "Naše spojenectví s Bolsonarem je velmi silné, protože sdílíme stejné hodnoty," vysvětluje pastor Salinas Malafia, jeden z nejvlivnějších evangelikálních vůdců v zemi.

Ježíšovi vojáci

Evangelikální církev také vytlačuje tradiční afrobrazilská synkretická náboženství, jako je například Macumba nebo Kandomble, která vznikla smícháním původní víry afrických otroků a katolického vyznání Brazilců s evropskými kořeny. A to někdy dost brutálním způsobem, církevní hodnostáři totiž nevstupují jen do politiky.

Na novou víru se obrací miliony lidí ve městech, chudinských favelách i na venkově. Evangelikální vyznání má své příznivce i mezi členy zločineckých organizací a drogových kartelů. Vznikají tak pouliční gangy bojující proti "ďábelským" praktikám náboženských menšin. Napadají svatyně a katolické kostely, zabíjejí kněze.

"Někteří si říkají Ježíšovi drogoví dealeři. Jsou ozbrojení, prodávají drogy, ale cítí se oprávněni zakazovat africká náboženství kvůli tomu, že jsou spojená s ďáblem," uvedl pro americký list Washington Post Gilbert Stivanello, velitel speciálního policejního oddělení, které v Rio de Janeiru vzniklo kvůli častým zločinům z náboženské nesnášenlivosti.

Americký deník také na konci loňského roku přinesl příběh Marcose Figueireda, kněze praktikujícího Kandomble. Jednoho dne na dveře jeho chrámu zabouchali tři ozbrojenci z gangu Ježíšovi vojáci. "Nikdo tady nic takového nechce. Máš týden na to, abys s tím skončil," oznámili mu, výhružně vystřelili do vzduchu a zmizeli.

Brzy nato vtrhli do jiného chrámu v okolí, kde donutili šestaosmdesátiletou farářku Kandomble zničit všechny posvátné věci používané v tradičních rituálech. Figueiredo věděl, že nemá na vybranou, a svůj chrám raději zavřel.

Misionáři v Amazonii

Podpora konzervativních evangelikálů se Bolsonarovi hodí i v jeho snahách o proniknutí do Amazonie, jejíž přírodní bohatství chce hospodářsky využít. Do odboru Národní nadace pro indiány (FUNAI), který má na starosti vztahy s nekontaktovanými amazonskými kmeny, letos jmenoval bývalého misionáře Ricarda Lopese Diase.

Původně obchodní cíl vytěžit nerostné bohatství v amazonské oblasti Bolsonaro ospravedlňuje i tím, že indiány civilizuje a obrátí na víru. "Více než 15 procent státního území je vymezeno jako území domorodých kmenů. V těchto izolovaných oblastech Brazílie žije méně než milion lidí, kteří jsou ve skutečnosti využíváni a manipulováni nevládními organizacemi. Společně tyto obyvatele integrujeme a budeme s nimi jednat jako se všemi ostatními Brazilci," napsal Bolsonaro na Twitter hned druhý den po nástupu do funkce prezidenta.

Video: Bída ve Venezuele. Lidé jsou bez proudu, na vodu stojí fronty

Venezuelané jsou bez proudu. Na vodu se tu čekají fronty | Video: Associated Press, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy