Více než dvacet let zde totiž funguje speciální program, který novinářům přináší nezanedbatelné výhody.
Jedinou podmínkou jejich získání je rozhodnutí do Štrasburku přijet a o zasedáních Evropského parlamentu informovat.
Informaci dnes zveřejnil deník International Herald Tribune.
Novináři mají v rámci zmiňovaného programu nárok na proplacení jízdenky nebo letenky do Štrasburku a denní diety ve výši sta eur.
Novináře je třeba nalákat
Parlament se tak prý snaží do Štrasburku, kde setkání Evropského parlamentu probíhají, novináře ze všech zemí Evropské unie přitáhnout.
"Schůze parlamentu jsou většinou nudné, takže je logické, že se snaží všemi možnými způsoby nalákat novináře," prohlásil muž z nejmenované televizní společnosti. "Nikdy bych své zprávy z parlamentu nedostal do vysílání, nebýt toho, že oni vše zaplatí."
Finanční fondy, televizní studia a vybavení zdarma, obědy a další výhody se však nyní staly trnem v oku některým členům parlamentu.
Nezávislý poslanec a bývalý redaktor německého magazínu Der Spiegel Hans Peter Martin považuje takové chování za nepřípustné.
"Zástupci evropských institucí nepochopili základní principy svobodného tisku a demokracie. Financování novinářů vytváří dojem, že si parlament platí svoji vlastní propagandu," prohlásil.
Neetické? Analytici si to nemyslí
Ačkoliv obecně je placení novinářů považováno za neetické, v tomto případě nejsou analytici tak kritičtí. Podle nich v zemích, které se spoléhají na veřejnoprávní vysílání, není poskytování výhod ničím překvapivým.
Podle mluvčího parlamentu Jaimeho Duche je celá záležitost v pořádku. "Pokud bychom přestali novinářům platit, protestovali by a už nikdy nepřijeli."
Program brání také korespondent rakouské ORF Harald Jungreuthmayer.
"Je to část PR Evropského parlamentu. Jeho cílem není zajistit si lepší postavení, snaží se zajistit alespoň nějaký tok informací."
Chování Evropského parlamentu však není ničím výjimečným.
V centru evropské politiky Bruselu se nachází druhá největší novinářská "lobby". Více než 1550 novinářů ze všech států EU má bezplatný přístup k vysílacím studiům, neplatí za telefonáty a hojně využívá banketů a slavnostních večeří.
"Je to dobrá investice," hodnotí stávající praktiky mluvčí rakouského předsednictví Nicola Donig.