EU jedná o přílivu uprchlíků ze severní Afriky

ČTK ČTK
24. 2. 2011 10:47
Po Tunisanech se čekají další uprchlické vlny z Egypta a Libye.
Foto: Reuters

Brusel - V zemích Evropské unie zaznívají obavy z možného masivního přílivu přistěhovalců ze severoafrických zemí zmítaných nepokoji a zejména pak z Libye.

O této hrozbě jednají v Bruselu ministři vnitra členských zemí "sedmadvacítky". Zatímco některé jižní země, hlavně Itálie, už volají po pomoci z EU, jiné státy podotýkají, že situace zatím není nijak dramatická a že by ji měly italské úřady zvládnout samy.

Jihoevropské země (Itálie, Francie, Řecko, Malta, Španělsko a Kypr), které by zřejmě fungovaly jako určité "vstupní brany" pro případné uprchlíky a nelegální přistěhovalce ze severní Afriky, se ve středu vyslovily pro to, aby EU vytvořila fond solidarity na pomoc s řešením tohoto problému.

Například švédský ministr pro přistěhovalectví dnes při příjezdu na jednání s kolegy ale podotkl, že jeho země loni přijala 32 000 uprchlíků a nikdo jí při tom nepomáhal. Zatím to prý také na biblický exodus, o kterém hovoří Italové, nevypadá. Podotkl, že ví zatím jen o asi 5000 lidech, kteří se dostali z Tuniska na italský ostrov Lampedusa.

Nejvíce se bojí Italové

Z Itálie ale zaznívají obavy, že kvůli současným nepokojům v severoafrických zemích, zejména v Libyi, by se mohla z této oblasti přivalit vlna nejméně 200 000 až 300 000 přistěhovalců.

Foto: Reuters

"EU se obává exodu, který bude následovat po Kaddáfího pádu," píše dnes titulek týdeníku European Voice, který připomíná masivní demonstrace a násilné střety mezi kritiky a přívrženci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, které si už vyžádaly několik stovek mrtvých.

Libyjské úřady, které Brusel kvůli podněcování k násilí kritizoval, navíc varovaly EU, že by v případě jejího vměšování do situace mohly přerušit spolupráci s unií na boji proti nelegální migraci.

Právě přes Libyi vedou významné cesty nelegálních přistěhovalců z Afriky do Evropy. Tato severoafrická země má zhruba 2000 kilometrů dlouhé mořské pobřeží a navíc 4000 kilometrů dlouhou hranici se šesti sousedními africkými státy. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že v Libyi je nyní kolem 1,5 milionu nelegálních migrantů převážně ze subsaharské Afriky.

 

Právě se děje

Další zprávy