Tallinn - Estonské soudy začaly vynášet první tresty nad etnickými Rusy, kteří stáli za pouličními nepokoji a napadáním internetových stránek vládních úřadů loni v dubnu.
Část ruské menšiny, která tvoří zhruba třetinu z 1,3 miliónu obyvatel Estonska, nesouhlasila s přemístěním sochy rudoarmějce z centra metropole Tallinnu na nedaleký vojenský hřbitov.
Někteří Rusové v tom viděli neúctu k ruským obětem druhé světové války. Proti stěhování bronzové sochy protestovala i Moskva.
Odpůrci kroku estonské vlády zorganizovali bezprecedentní mohutný útok na estonskou internetovou síť. Vyřadili z provozu mnoho stránek a podařilo se jim do značné míry paralyzovat internet v nejmenší pobaltské zemi.
Jako jednoho z pachatelů policie odhalila nenápadného dvacetiletého studenta Dmitrije Galuškeviče. Obžaloba prokázala, že několik dní blokoval například portál Reformní strany, jejímž členem je estonský premiér Andrus Ansip.
Student odešel od soudu s pokutou 17 500 estonských korun (téměř třicet tisíc českých korun).
"Mladík přiznal svoji vinu. Soud přihlédl ke skutečnosti, že dosud nebyl trestán a jeho rejstřík je čistý," řekl novinářům mluvčí státního zástupce Gerrit Maesalu.
Podle vyšetřovatelů útočila většina hackerů z území Ruska a dokonce i z počítačů ruských úřadů. Kreml toto obvinění odmítl. Estonci tvrdí, že při vyšetřování ale ruská strana vůbec nespolupracuje.
Člen ruského mládežnického hnutí Naši Konstantin Goloskokov dostal na konci loňského roku zákaz pobytu v Estonsku, když přiznal, že v Moskvě sháněl a platil zkušené hackery za útoky na estonský internet.
Hnutí Naši se hlásí k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a je jakýmsi jeho fanklubem.
V Tallinnu začal v polovině měsíce také soud se čtyřmi etnickými Rusy obviněnými z podněcování k násilným protestům proti stěhování sochy rudoarmějce.
Při střetech s policií jeden muž zahynul a stovky dalších utrpěly zranění.