Estonská rozvědka: Rusko věří, že covid oslabí Západ, je připraveno lít olej do ohně

ČTK ČTK
17. 2. 2021 20:23
Rusko očekává, že pandemie covidu-19 oslabí jednotu západních zemí, což napomůže Moskvě získat výraznější roli v mezinárodních vztazích a zároveň to omezí vliv Západu ve světě. Uvedla to ve středu estonská zpravodajská služba. Kreml věří, že šíření koronaviru přinutí Západ soustředit se na domácí politiku, ekonomické problémy a že se kvůli nákaze rovněž vynoří populistická a extremistická hnutí.
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Reuters

Píše to rozvědka ve své výroční zprávě, na kterou upozornila agentura AP. "Rusko je připraveno přilít olej do ohně, aby povzbudilo tyto trendy," píše se ve zprávě, která dále upozorňuje, že Moskva se i letos bude snažit "vytvářet a prohlubovat rozpory mezi západními společnostmi", včetně Evropské unie.

Jednou z oblastí, na níž se podle estonské rozvědky Rusko pravděpodobně zaměří, bude diskreditace na Západě vyvinutých vakcín proti covidu-19. Zejména očkovací preparát firmy AstraZeneca, vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, kterou ruská propaganda podle rozvědky označuje za "opičí vakcínu". Britský list The Times loni na podzim napsal, že ruská dezinformační kampaň šíří lživou kampaň, která tvrdí, že tato vakcína by mohla "proměnit lidi v opice".

"Rusko doufá, že s pomocí takových očerňovacích kampaní na jedné straně vytvoří příznivější pozici pro své vlastní vakcíny na světovém trhu, a na druhé straně podpoří své strategické ambice ukázat se jako první z mocností, která poskytne řešení covidu-19," upozorňuje zpráva tajné služby.

Směrem k nové americké administrativě se podle estonské zpravodajské služby agenda Kremlu pravděpodobně výrazně nezmění a zůstane "zejména konfrontační".

Vztahy mezi Pobaltím a Moskvou jsou chladné po celou dobu od roku 1991, kdy země získaly nezávislost během rozpadu Sovětského svazu.

Zpráva si však mimo jiné všímá si také vývoje v Číně. Snaha Pekingu ujmout se role světového technologického lídra, podle ní "představuje zásadní bezpečnostní hrozby" pro zbytek světa, uvedla AP. Čínské vedení má podle zprávy "jasný cíl podřídit svět závislosti na čínské technologii".

Video: Já, že vydělávám na koronaviru, reagoval v rozhovoru Gates. Odhadl konec pandemie

"Já že vydělávám na koronaviru?" Gates v rozhovoru odhadl konec pandemie. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy