Český krtek v CIA na mostě špionů. Před 35 lety byl vyměněn dvojitý agent Köcher

ČTK ČTK
10. 2. 2021 9:51
Bylo mu 51 let a již téměř čtvrt století byl agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB). Také ale již přes 20 let žil v USA, kde přes 12 let působil uvnitř americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), odkud předával informace jak Praze, tak sovětské tajné službě KGB.
Karel Köcher na snímku z roku 1990.
Karel Köcher na snímku z roku 1990. | Foto: ČTK

V USA byl ale odhalen a odsouzen na doživotí. Československý agent Karel Köcher byl před 35 lety, 11. února 1986, spolu s manželkou Hanou a třemi dalšími agenty vyměněn na berlínském Glienickém mostě za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského a dalších šest osob.

"Za Köchera bychom vyměnili i pět Ščaranských," řekl k tomu pozdější šéf KGB Vladimir Krjučkov. Sovětskému matematikovi a disidentovi židovského původu Ščaranskému bylo tehdy jen 37 let, v SSSR byl ale odsouzen za údajnou vlastizradu na 13 let vězení. V devíti káznicích měl tehdy odsezeno devět let.

Další osudy obou hlavních postav výměny byly rozdílné. Köcher poté v Československu pracoval nejprve na ministerstvu vnitra a poté do roku 1990 v Prognostickém ústavu ČSAV. Po sametové revoluci ale jeho veřejné působení skončilo. Ščaranskij odjel do Izraele, přijal jméno Natan a stal se úspěšným politikem: od roku 1996 byl téměř deset let ministrem ve čtyřech vládách, mimo jiné i ministrem vnitra.

Falešný emigrant

Köcher se narodil v září 1934 v Bratislavě v rodině českého poštovního úředníka, jeho matka byla židovka. V roce 1958 vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a posléze i Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté pracoval jako vysokoškolský učitel. Členem Komunistické strany Československa se stal v roce 1958 a v roce 1962 začal spolupracovat s StB pod krycím jménem Pedro.

V roce 1965 dostal Köcher úkol infiltrovat se jako falešný emigrant do amerických tajných služeb. Proto s manželkou Hanou "emigrovali" v prosinci 1965 přes Rakousko do USA. Köcher tehdy v USA tvrdil, že emigroval proto, že mu čs. režim nedovolil se realizovat a profesně a odborně růst.

V roce 1971 dostali manželé americké občanství a Köcher o rok později dostudoval Kolumbijskou univerzitu, kde získal doktorát z filozofie. Nastoupil k CIA na místo v analytickém oddělení, kde vyhodnocoval odposlechy sovětských diplomatů či obchodníků. V roce 1982 se ale FBI dozvěděla, že Köcher pracuje pro československou rozvědku, a začala manžele Köcherovy odposlouchávat. V listopadu 1984 je zatkla, Köcher strávil rok ve vězení a byl odsouzen na doživotí.

Vyměněn byl v únoru 1986 na proslulém berlínském "mostě špiónů". Celkem bylo tehdy vyměněno devět osob. Západním směrem putoval Ščaranskij a občané NDR Wolf-Georg Frohn a Dietrich Nistroy a také Čech Jaroslav Javorský, syn tenisty Jiřího Javorského. Sovětský svaz získal kromě manželů Köcherových i ruského občana Jevgenije Semljakova, Poláka Jerzyho Kaczmarka a Němce Detlefa Scharfenortha. Po výměně byli Köcherovi zbaveni občanství USA.

Agent Köcher byl pro Moskvu důležitý, posílal jí cenné informace během jaderné krize, říká Vladimír Ševela. Komunistická rozvědka se prý po návratu Köchera bála, že je dvojitým agentem, a nevěřila mu. | Video: Daniela Drtinová

Most špionů

V Köcherově životopisu je stále mnoho neznámých. Nejasná je kupříkladu jeho role kolem sebevraždy sovětského diplomata Aleksandra Ogorodnika, který tajně pracoval pro Američany - podle některých informací ho prozradil právě Karel Köcher.

Ščaranskij z Berlína odletěl se svou manželkou Avital do Izraele, kde ho na letišti vítala řada státníků. Pracoval jako novinář a v roce 1996 se stal poslancem. Působil ve čtyřech vládách, z té poslední odešel v květnu 2005 na protest proti plánovanému stažení židovských kolonistů z Pásma Gazy.

Glienický most přes řeku Havolu, který spojuje berlínskou čtvrť Wannsee s Postupimí, dostal přezdívku "most špiónů". Kromě té z února 1986 zažil ještě další dvě výměny. V únoru 1962 byl za sovětského špiona Rudolfa Abela, který deset let řídil sovětskou výzvědnou síť v USA, vyměněn pilot amerického špionážního letounu U-2 Francis Gary Powers, který byl v květnu 1960 sestřelen nad Sovětským svazem a odsouzen k deseti letům. Druhá výměna na berlínském mostě se odehrála 12. června 1985, kdy bylo 23 politických vězňů z východního Německa vyměněno za čtyři odhalené spolupracovníky zpravodajských služeb komunistického bloku.

Výměnou z roku 1962 se inspiroval třeba loňský film Most špionů režiséra Stevena Spielberga s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Video: Ze CIA jsem vynesl plány jaderného konfliktu, USA chtěly válku, říká dvojitý agent Köcher

Přílišná moc USA se mi jevila nebezpečná, Američané potlačovali svobodu jiných zemí. Vycvičili zabijáky, kteří pak likvidovali opozici, říká Köcher. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 minutami

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

Další zprávy