Estonci řekli "ano" evropské ústavě

Red Zah, ČTK
9. 5. 2006 15:34
Tallinn/Brusel - Estonský parlament ratifikoval smlouvu o ústavě Evropské unie. Oživit schvalování tohoto dokumentu se zřejmě přesto nepodaří.

Odmítnutí francouzských a nizozemských voličů v referendech před necelým rokem pokrok kolem euroústavy zastavilo.

V Estonsku však zvedli ruku pro ústavu Evropské unie poslanci všech hlavních estonských politických stran a země se tak stala 15. členem Evropské unie, který ústavní smlouvu schválil.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Nováčci na palubě Evropské unie

Jaké byly - dva roky, kdy na palubu Evropské unie nastoupily posádky deseti nových zemí?

"Věřím, že schválením smlouvy jsme učinili důležitý příspěvek k budoucnosti Evropské unie jako celku," prohlásil estonský ministerský předseda Andrus Ansip. "Projevili jsme přání účastnit se procesu utváření budoucnosti Evropy," dodal.

Přijmout, ale změnit!

Nad budoucností Evropské unie, čelící hluboké vnitřní krizi a globální konkurenci, si shodou okolností uplynulé dva dny v bruselském sídle Evropského parlamentu lámali hlavy europoslanci a zástupci národních parlamentů "pětadvacítky".

"Stojíme před neřešitelným dilematem - ústavní smlouva EU by měla být přijata, protože ji ratifikovalo 15 států, ale měla by být změněna, protože ji dva státy odmítly," shrnul dnes hlavní téma bývalý polský ministr zahraničí a europoslanec Bronislaw Geremek.

Místo oživování mrtvé euroústavy by bylo lepší svolat nový konvent, který by EU nabídl alternativní ústavní smlouvu, a pak o ní uspořádat referendum ve všech členských státech, navrhl jeden z vůdčích euroskeptiků, levicový dánský europoslanec Jens-Peter Bonde.

O euroústavě hodlá hlasovat i Finsko

Ve středu budou o euroústavě debatovat také ve finském parlamentu a ještě do konce týdne by o ní finští poslanci měli hlasovat.

Finský premiér Matti Vanhanen minulý týden prohlásil, že jeho země pravděpodobně dokument schválí. Mnozí politici v evropských zemích však dokument považují za "mrtvý".

Evropská ústava měla podle jejích stoupenců zefektivnit fungování evropských institucí a rozhodovací proces v Unii, která má nyní 25 členů. Evropská ústava ale může platit až po její ratifikaci všemi členskými zeměmi EU.

Česká republika vyčkává

Česká republika dokument zatím neratifikovala. Kabinet premiéra Jiřího Paroubka, který si původně přijetí euroústavy určil jako svoji prioritu, chce ponechat další postup na nové vládě, která vzejde z červnových voleb.

Jako první řekli v referendu euroústavě ne Francouzi.
Jako první řekli v referendu euroústavě ne Francouzi. | Foto: Aktuálně.cz

Místopředseda českého Senátu Jiří Liška dnes v Bruselu řekl, že pokus sblížit státy Unie cestou společné ústavy se nepovedl a bylo by chybou ji v blízké době zkoušet oživit.

"K prohloubení integrace může dojít až po odstranění vnitřních bariér, které v EU mezi členskými státy přetrvávají," zdůraznil a poukázal na omezení osmi "starých" členů pro volný pohyb pracovních sil či návrh směrnice o službách, který podle něj nepovede k zásadnímu otevření trhu. 

 

Právě se děje

Další zprávy