Poslanci prosí Evropu: Zachraňme ústavu

Simona Holecová
19. 1. 2006 14:36
Štrasburk - Poslanci EP zkritizovali vlády zemí pětadvacítky. Nelíbí se jim, jak nechávají text euroústavy zapadat prachem. Uvnitř: ANKETA.

V prohlášení, které většinou hlasů Evropský parlament schválil, se žádá o vrácení tohoto dokumentu zpět do hry.

Návrat euroústavy podpořily hlavní poslanecké kluby EP, pro usnesení hlasovalo 385 poslanců, proti bylo 125.

Evropská ústavní smlouva měla zjednodušit dosavadní základní dokumenty EU. Měla je pro lidi zpřehlednit a rovněž zaváděla některé novinky: obdobu "prezidenta" Evropské unie či sdílené předsednictví.

Těžký život se starými smlouvami?

Poslanci jsou přesvědčeni, že bez euroústavy bude unie v budoucnu jen těžko fungovat. A ještě hůře bude moci přijmout nové členy - mezi prvními Bulharsko a Rumunsko.

"Úspěch tohoto a budoucích rozšíření bude ohrožen, nebude-li Ústava ratifikována," píše se ve schváleném dokumentu s tím, že Smlouva z Nice (na základě které dnes EU funguje) již nepředstavuje "životaschopný základ pro pokračování evropského integračního procesu."

Právě proto poslanci pranýřovali šéfy států a vlád - obviňují je z nečinnosti, které propadli po loňských "ne" v referendech ve Francii a v Nizozemsku.

Budova Evropského parlamentu
Budova Evropského parlamentu | Foto: Aktuálně.cz

Britský ministerský předseda Tony Blair, jehož země od léta EU předsedala, pouze vyzval své kolegy v zemích unie "k reflexi".

EP: chybí vůle debatovat

"Nebylo však jasně definovano, jakým směrem by se období reflexe mělo ubírat, ani se nestanovily žádné metody a rámec pro vyvozování závěrů a od té doby se zdá, že chybí politická vůle i schopnost podněcovat a řídit evropský dialog," kritizuje zpráva státníky.

Usnesení, vypracované britským liberálem Andrewem Duffem a rakouským "zeleným" Johannesem Voggenhuberem, počítá s uspořádáním série parlamentních fór na evropské i národní úrovni, kde by se diskutovalo o klíčových otázkách, včetně hranic dalšího rozšiřování EU.

Závěry by se shromažďovaly v Evropském parlamentu, který by se měl stát motorem celoevropských úvah o tom, jak s ústavní smlouvou naložit.

Země EU: Nepleťte se do toho!

Jenže to se pro změnu nelíbí jednotlivým politickým špičkám zemím EU.

Proti debatě řízené europarlamentem si již dříve vyslovil dopis předsedů národních parlamentů z Rakouska, Finska a Německa, tedy ze zemí stojících v čele EU od letošního ledna do poloviny příštího roku.

Euroústavu zatím ratifikovalo 13 z 25 zemí EU.

Na Slovensku se má způsobem schvalování ještě zabývat ústavní soud.

Česko dosud nerozhodlo; premiér Jiří Paroubek však již několikrát naznačil, že případné schvalování ústavní smlouvy bude ležet na bedrech vlády, která vzejde z červnových parlamentních voleb.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy