Londýn - Klíč k tomu, zda Britové v nadcházejícím referendu odhlasují setrvání země v Evropské unii, nebo naopak odchod, drží možná londýnský starosta Boris Johnson.
Jeden ze tří lidí oslovených v průzkumu agentury Ipsos MORI označil jeho názor za "důležitý" pro své rozhodování, napsal list London Evening Standard.
Sám Johnson, který patří k vlivným osobnostem konzervativců, se zatím nevyjádřil, jak bude hlasovat. Počká prý, jakou dohodu s EU uzavře na čtvrtečním summitu EU premiér David Cameron.
Nedávný průzkum, který si objednal úřad premiéra, podle deníku ukázal, že kdyby Johnson spojil síly s Cameronem, dokázali by přesvědčit miliony Britů, aby hlasovali ve prospěch setrvání země v Unii. Kdyby ale skončil v opačném táboře, premiérova proevropská kampaň by byla ohrožena.
Zatím vedou odpůrci Brexitu
Podle ankety Ipsos MORI vedou zastánci Británie v EU o 15 procentních bodů nad příznivci takzvaného Brexitu, tedy odchodu Británie z Unie, pro nějž se v průzkumu vyslovilo 36 procent respondentů.
Třicet čtyři procent dotázaných si myslí, že premiér Cameron nedosáhne na čtvrtečním summitu dobré dohody s EU o britských návrzích na reformu osmadvacítky.
Na výsledky vrcholné schůzky EU čekají také britští poslanci a vláda. Očekává se, že jakmile se Cameron vrátí z Bruselu, sdělí svůj názor na referendum i ti vládní poslanci, kteří se dosud z loajality nevyjádřili. Ze 330 zákonodárců z řad toryů už 65 otevřeně řeklo, že je pro Brexit.
Podle deníku The Guardian se pro odchod z Unie nakonec vysloví zhruba dvě třetiny konzervativních poslanců. V pátek večer se patrně sejde také vláda, kde se údajně nejméně čtyři až pět kabinetních ministrů veřejně přikloní k Brexitu.
Zatímco konzervativci jsou ohledně osudu Británie v EU rozdělení, opoziční labouristé jsou téměř jednomyslně pro to, aby země v Unii zůstala. Z 231 labouristických poslanců se nejméně 213 zapojilo do příslušné kampaně.