Ankara tvrdí, že chce v Sýrii u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu. Do ní má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku.
Jak Erdogan rovněž prohlásil, v případě, že Rusko nesplní své povinnosti vyplývající z úterní bilaterální dohody uzavřené mezi Ankarou a Moskvou, Turecko samo "vyčistí" oblast na syrsko-turecké hranici od kurdských milic YPG.
Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z 30 kilometrů širokého pásma. Na stažení podle dohody mezi Ruskem a Tureckem dohlíží ruští vojenští policisté.
Turecký prezident rovněž obvinil Evropskou unii ze lži. Podle něj EU slíbila, že poskytne šest miliard eur (153 miliard Kč) na pomoc, konkrétně na ubytování a jídlo, pro 3,6 milionů syrských uprchlíků v Turecku, ale zatím poskytla jen polovinu z této částky. Turecko přitom na pomoc uprchlíkům utratilo již přes 40 miliard eur (přes jeden bilion Kč), dodal Erdogan.
Turecký prezident již před pár dny na začátku ofenzivy v Sýrii Evropě pohrozil, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře milionům uprchlíků a nechat je odejít do Evropy. Předseda Evropské rady Donald Tusk na to tehdy reagoval, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. "Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání," řekl Tusk.