Pokud se Kurdové nestáhnou ze zóny u hranic, zlikvidujeme je, řekl Erdogan

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2019 21:57
Turecko využije svého práva zlikvidovat syrské kurdské milice, pokud se jejich příslušníci podle dohody o klidu zbraní včas nestáhnou z oblasti na severovýchodě Sýrie u hranice s Tureckem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Erdogan
Turecký prezident Erdogan | Foto: Reuters

Klid zbraní má v regionu platit od minulého týdne, kdy to Turci oznámili po rozhovorech s USA. Tento týden bylo po jednání Turecka s Ruskem příměří prodlouženo o šest dní a má umožnit stažení kurdských milic z oblasti.

Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF) ve čtvrtek obvinily Turecko, že zaútočilo na tři vesnice v severovýchodní Sýrii, navzdory tomu, že má platit klid zbraní. Turecké ministerstvo obrany podle Reuters naopak uvedlo, že u Rás al-Ajnu bylo při útoku kurdské milice YPG zraněno pět tureckých vojáků.

Erdogan po setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Soči v úterý oznámil, že kurdské milice dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, tedy o něco více než šest dní. Lhůta začala 23. října.

Turecko, které zahájilo ofenzivu proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří požadované Spojenými státy. Po jednáních v Soči tedy lhůtu pro stažení syrských kurdských milic prodloužilo.

Erdogan chce zřídit "bezpečnou zónu"

Ankara tvrdí, že chce na syrském území u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu. Do ní má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Turecku.

Cílem operace nazvané Pramen míru je vyčistit oblast od teroristů, za které ale Turecko pokládá i kurdské milice. Zástupce arabsko-kurdských milicí už v úterý oznámil, že syrští kurdští bojovníci se z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny, již stáhli.

Erdogan také uvedl, že Ankara a Moskva se domluvily na zřízení tureckého pozorovacího stanoviště v severovýchodní Sýrii u Manbidže. "Požádali jsme o oblast o rozloze pět krát 19 kilometrů severozápadně od Manbidže, abychom tu oblast chránili. Dohodli jsme se na tom s Ruskem… Bude to něco jako pozorovací stanoviště," řekl Erdogan.

Turecký prezident rovněž kritizoval světové lídry za to, že se setkávají s veliteli YPG, což podle něj nepřispívá k boji proti terorismu. Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci, třebaže syrské kurdské milice, které jsou součástí SDF, byly klíčovým spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

 

Právě se děje

Další zprávy