Začal závod s časem. Tato epidemie eboly je jiná než předtím

Začal závod s časem. Tato epidemie eboly je jiná než předtím
Zobrazit 17 fotografií
Foto: Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
Štěpán Plaček Tomáš Kunc Štěpán Plaček, Tomáš Kunc
1. 8. 2014 5:30
Grafika: Smrtící virus ebola už má letos na svědomí přes šest set mrtvých v zemích západní Afriky. Zastavení současné epidemie je podle lékařů působících v zasažených oblastech závod s časem.

Západní Afrika - Čím déle trvá vyhledání nemocných a lidí, kteří s nakaženými přišli do kontaktu, o to hůře půjde dostat nemoc pod kontrolu, říkají experti o současné epidemii eboly v západní Africe.

Důležitá je také osvěta - OSN například varuje obyvatele západní Afriky před konzumací netopýrů, přirozených hostitelů viru, a dalších volně žijících zvířat. "Musíme lidi žijící ve vesnicích informovat o tom, že se nesmějí dotýkat žádných mrtvých zvířat, tím spíše je konzumovat," uvedl Juan Lubroth, veterinární odborník FAO, která je jednou z agentur OSN.

Proti nemoci, krvácivé horečce, která může pacientovi v několika málo dnech zlikvidovat vnitřní orgány a přivodit smrt, přitom neexistuje účinná léčba ani očkování. Boj s ebolou ale není marný. Při včasném zahájení léčby lze nemocné vyléčit. "Bohužel speciální lék k dispozici není, léčí se podle příznaků," uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitálních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová v on-line rozhovoru na Aktuálně.cz.

Problém je často v nedůvěře a nepřátelském postoji místních komunit ke zdravotníkům organizace Lékaři bez hranic. "Všude, kde tihle byli, tam místní zasáhla nemoc," cituje deník The New York Times mladíka z guinejské vesnice Kolo Bengou, kde se zřejmě několik lidí nakazilo ebolou.  

Právě na jihu Guineje letos na konci ledna epidemie vypukla a později se rozšířila do sousední Sierry Leone a Libérie. Jeden případ úmrtí liberijského občana nyní zaznamenala také Nigérie, kam dotyčný přiletěl a zkolaboval na letišti v Lagosu. Do Libérie a Sierry Leone zrušily z důvodů ochrany před šířením viru lety západoafrické aerolinky Asky Airlines.  

V Libérii, kde na nemoc zemřelo letos podle posledních odhadů 129 lidí, se na konci července úřady rozhodly uzavřít všechna školská zařízení a například vládní úředníci dostanou povinné třicetidenní volno. A řada obcí a měst sousedících se státy Guinea a Sierra Leone mají nařízenou karanténu – do obcí budou mít přístup jen lékaři.  

Organizace Lékaři bez hranic vybudovala letos v západní Africe celkem 9 léčebných center s izolačními jednotkami, vyhledávají osoby s podezřením na nákazu a dělají osvětu v jednotlivých vesnicích. Podobně už činili i při dřívějších epidemiích.

Současná epidemie se ale prý nepodobá žádné z předchozích, které obvykle propukaly na malém území a v izolovaných lokalitách. "Od roku 2000 jsem zasahoval při všech velkých epidemiích eboly. Ale tahle je jiná, na rozdíl od těch předchozích je rozprostřená na mnohem větším území," uvádí epidemiolog Michel Van Herp, který v březnu vyrazil do Guineje, aby pomáhal s novou epidemií eboly.  

 

Právě se děje

Další zprávy