Londýn/Brusel - Embargo Evropské unie vůči vojenskému režimu v Myanmaru (Barmě) sice trvá již téměř dvacet let, má ale povážlivé trhliny.
Pokud se nepodaří zabránit prodeji indického vrtulníku barmské armádě, Bruselu podle expertů Amnesty International (AI) hrozí, že zcela zdiskredituje svou zahraniční politiku. Důvod? Indický stroj je totiž smontován z evropských součástek.
"Embargo explicitně zmiňuje, že do Barmy nesmí být ať už přímo nebo nepřímo dodáváno jakékoliv vojenské zařízení," napsal ve varovné zprávě Roy Isbister z organizace Saferworld.
PŘEČTĚTE SI rozhovor Aktuálně.cz s barmskými disidenty | |
PŘEČTĚTE SI profil Su Ťij, nejznámější barmské disidentky |
Problém indického vrtulníku se přímo dotýká dosud ne příliš ujasněných pravidel reexportu. Helikoptéru ALH (Advanced Light Helicopter) totiž její výrobce Hindustan Aeronautics sestavuje z dílů od evropských výrobců.
Stroj tak má zbraně a rakety z Belgie a Francie, italské brzdy, britský palivový systém nebo třeba německé listy rotoru. ALH byl ostatně vyvinut v licenci německého Eurocopteru.
Jedinou cestou je podle expertů užší spolupráce mezi všemi státy a kontrola následných vývozů a užití součástek.
"Jinak hrozí, že státy, které odsoudily Barmu za zločiny proti lidskosti, budou nepřímo podporovat tamější brutální režim," domnívá se Helen Hughesová z Amnesty International.
Pokud se ale EU nedohodne přímo s Indií, prodeji vrtulníků nic nehrozí. Dillí totiž vůči Barmě žádné vojenské embargo neuplatňuje.