Sedmdesátiletý synovec zavražděného amerického prezidenta Johna Kennedyho a syn rovněž zavražděného senátora Roberta Kennedyho minulý týden zaplnil přední stránky světových novin, když oznámil, že pozastavuje svou kampaň do listopadových prezidentských voleb a podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa.
Krátce před tím Kennedy mladší vzbudil kontroverze přiznáním, že před deseti lety v newyorském Central Parku nechal mrtvé medvědí mládě a narafičil ho tak, aby se zdálo, že zvíře přišlo o život po srážce s cyklistou.
Nyní se na Kennedyho strhla kritika, protože se na internetu začal znovu šířit rozhovor s jeho dcerou Kick Kennedyovou, která v roce 2012 popsala, jak její otec uřízl hlavu mrtvé velrybě a odvezl si ji domů se záměrem ji zkoumat.
Kennedy se podle rozhovoru v časopise Town & Country doslechl, že moře na ostrově Squaw Island ve státě Massachusetts vyplavilo mrtvou velrybu. Okamžitě běžel na pláž s motorovou pilou, velrybě uřízl hlavu, připevnil ji ke střeše rodinného minivanu a jel s ní pět hodin do svého newyorského domova.
Dcera, které v době incidentu bylo šest let, v rozhovoru z roku 2012 vypověděla, že z velrybí hlavy při zrychlení na dálnici po okénkách stékala silně zapáchající tekutina. "Všichni jsme měli na hlavě igelitové pytlíky s otvorem na ústa a lidé na dálnici na nás ukazovali prostředníček, ale pro nás to byl normální den jako každý jiný," uvedla.
Proč se o víkendu znovu rozšířil rozhovor z roku 2012, podle deníku The Washington Post není jasné. Kennedy se však začátkem srpna na videu sdíleném na sociálních sítích přiznal, že stojí za mrtvolou medvíděte, které se našlo v newyorském Central Parku v roce 2014. List The New York Times v květnu s odvoláním na dokumenty z rozvodového řízení informoval, že Kennedy vypověděl, že se mu v mozku podle jeho lékaře v roce 2010 uhnízdil parazitický červ, "kus mozku snědl a později uhynul".
Ekologická skupina Center for Biological Diversity Action Fund v pondělí zaslala dopis Národnímu úřadu pro oceán a atmosféru, v němž jej vyzvala, aby vyšetřil, zda Kennedy svým jednáním popsaném jeho dcerou porušil zákony o ochraně mořských savců a ohrožených druhů.
Skupina napsala, že je nezákonné vlastnit jakoukoli část zvířete, živou či mrtvou, chráněnou podle obou zákonů, a upozornila, že se to týká několika druhů velryb v Atlantském oceánu. Zároveň uvedla, že Kennedy stále zákon porušuje, pokud si velrybí lebku nechal. Podle skupiny se Kennedy také dopustil trestného činu převozem lebky přes státní hranice, tedy z Massachusetts do New Yorku.
Zástupci Národního úřadu pro oceán a atmosféru ani Kennedyho na žádost deníku Washington Post o komentář dosud neodpověděli.
Ekologická skupina se sídlem v Arizoně v nynějších prezidentských volbách vyjádřila podporu Kamale Harrisové kandidující za demokraty. Zároveň dříve v letošním roce spolu s několika dalšími organizacemi na ochranu přírody odsoudila Kennedyho kandidaturu.
"Je nelegální, aby kdokoliv sbíral či si ponechal části jakéhokoliv ohroženého druhu a jsou pro to pádné důvody," uvedla skupina v dopise. Dodala, že takové jednání narušuje práci vědců. "To platí zejména u mořských savců, kteří patří k nejobtížněji zkoumatelným druhům volně žijících živočichů na světě," dodala s tím, že některé kytovce z čeledi vorvaňovcovití je tak obtížné pozorovat ve volné přírodě, že vyplavení mrtvých jedinců na břeh někdy představuje jedinou možnost, jak je mohou vědci blíže zkoumat.