Ekonomika zpomaluje. Ministerstvo financí zhoršuje odhad růstu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 6. 11. 2018 12:54
Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,0 procenta a příští rok na 2,9 procenta. Po zbytek letoška a v příštím roce úřad očekává obdobnou dynamiku ekonomického růstu jako dosud.
Ministerstvo financí, ilustrační foto.
Ministerstvo financí, ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V předchozí červencové prognóze ministerstvo financí předpovídalo letos růst o 3,2 procenta a příští rok o 3,1 procenta. Loni ekonomika stoupla podle MF o 4,3 procenta.

Letos by měl být podle ministerstva hospodářský růst tažen investicemi, které jsou podpořeny penězi z evropských fondů a potřebou firem inovovat technologické vybavení. Úřad připomněl nerovnováhy na trhu práce a pokles relativní ceny kapitálu vůči ceně práce.

"V roce 2019 již převezme roli hlavního tahouna hospodářského růstu opět spotřeba domácností, která bude reflektovat silnou mzdovou dynamiku při extrémně nízké míře nezaměstnanosti i razantní zvýšení důchodů," píše se v prognóze.

Průměrnou míru inflace letos ministerstvo financí očekává 2,2 procenta, stejnou jako v červenci. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta.

MF počítá proti červencové prognóze s rychlejším posilováním kurzu koruny vůči euru. Letos by měl být v průměru 25,5 Kč za euro a příští rok 24,9 Kč za euro. V červenci přitom počítalo ministerstvo pro letošní rok s posílením koruny na 25,6 koruny za euro a příští rok na 25,2 Kč za euro.

"Prognózu ministerstva financí hodnotíme jako rozumnou a vnitřně konzistentní. Proti MF však vidíme především vyšší inflaci pro příští rok. Jedním z důvodů námi vyšší prognózované inflace je pomalejší posilování koruny oproti predikci MF," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Tuzemské hospodářství by podle MF mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v ČR. Mezi hlavní rizika patří především brexit, tendence k nárůstu protekcionismu či problémy Itálie.

Podle hlavního ekonoma Czech fund Lukáše Kovandy je prognóza ministerstva financí pro rok 2019 je "tradičně" pesimistická. Lépe se pak obhajuje rozpočtový schodek

"Ministerstvo financí je ve své nejnovější prognóze ekonomického růstu ČR poměrně pesimistické. Zvláště patrné je to v porovnání s čerstvou prognózou České národní banky. Pro letošní rok ministerstvo počítá s růstem čítajícím tři procenta, zatímco centrální banka předpokládá expanzi 3,1 procenta. Ještě markantnější je rozdíl prognózy pro rok 2019. Podle ministerstva poroste ekonomika tempem pouze 2,9 procenta, kdežto podle ČNB hospodářství přidá 3,3 procenta," dodal Kovanda

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí červencové predikce):

2017 odhad 2018 odhad 2019
HDP 4,3 % 3,0 (3,2) % 2,9 (3,1) %
Průměrná míra inflace 2,5 % 2,2 (2,2) % 2,3 (2,3) %
Nezaměstnanost (VŠPS) 2,9 % 2,3 (2,3) % 2,3 (2,3) %

V případě domácího vývoje je rizikem pro odhadovaný vývoj nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Problémem může být i pokračování rychlého růstu cen nemovitostí.

Česká národní banka v nové prognóze minulý týden zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a pro příští rok na 3,3 procenta. V předchozí srpnové prognóze banka počítala letos s růstem ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 3,4 procenta. Česká bankovní asociace letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy