Británie chce dohodu o brexitu do konce listopadu, irská hranice je stále nevyřešená

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:35
Klíčoví ministři britské vlády se prý shodli, že chtějí dohody s Evropskou unií o podmínkách odchodu Británie z EU dosáhnout do konce tohoto měsíce. S odvoláním na vysoce postavený zdroj v britském kabinetu o tom dnes informovala zpravodajská stanice BBC.
Foto: Reuters

Premiérka Theresa Mayová údajně 19. listopadu vystoupí s projevem, v němž bude hovořit o tom, že dohoda o odchodu z evropského bloku Británii znovu spojí. Nicméně mluvčí Mayové zprávu BBC, v níž představuje podrobný plán ohledně brexitu pro příští týdny, odmítl.

"Očekávali byste, že vláda bude mít plány pro každou situaci, tak tomu rozhodně není," uvedl premiérčin mluvčí.

Podle informací BBC Mayová 24. listopadu navštíví Severní Irsko. Právě otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem zůstává nadále mezi Londýnem a EU nedořešená.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy