Káhira - Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes složil přísahu před ústavním soudem. Bývalý šéf armády se tak oficiálně ujal vlády nad osmdesátimilionovou zemí, která je hluboce rozdělená mezi jeho příznivce a odpůrce. Devětapadesátiletý polní maršál převzal úřad z rukou armádou dosazeného prozatímního prezidenta Adlího Mansúra, který jej při ceremoniálu doprovázel.
Sísí v projevu, následujícím několik hodin po přísaze, označil za prioritu nadcházejícího období boj s terorismem a dosažení bezpečnosti. Nepočítá s usmířením s kýmkoli, "kdo páchal zločiny" či "uplatňoval násilí" proti Egypťanům. Prezident to podle agentury AP řekl ve zjevné narážce na Muslimské bratrstva a další islamisty, aniž by však své odpůrce přímo jmenoval.
Do soudního paláce evokujícího chrám ze starověkého Egypta dorazil Sísí na inauguraci vrtulníkem, místo uniformy měl na sobě civilní oblek. V ani ne minutové přísaze slíbil, že bude dodržovat ústavu a plně hájit zájmy lidí.
Samotnému aktu přísahy předcházela delší řeč místopředsedy soudu, jenž prohlásil, že loňské svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího nebylo pučem a pouze naplnilo vůli egyptského lidu. Sísímu po přísaze Mansúr předal vládu nad zemí a sám se vrací do své předchozí pozice předsedy ústavního soudu.
Tisíce ozbrojenců v ulicích
V Káhiře byly během inaugurace rozmístěny tisíce policistů a vojáků včetně těžké techniky, kteří měli zabránit případným protestním akcím Sísího odpůrců především z řad Mursího příznivců. Podle televizních záběrů byl však v ulicích klid, pouze před palácem oslavovala Sísího nástup do úřadu zhruba stovka jeho stoupenců.
Politické špičky západních zemí se obřadu nezúčastnily; Západ dává najevo obavy z možného potlačování svobod v Egyptě Sísího lidmi.
Od armádního puče byly při demonstracích v zemi zabity stovky obyvatel a úřady téměř zcela rozprášily Mursího Muslimské bratrstvo, jehož vedení pozatýkaly a při soudech předním islamistům hrozí tresty smrti. Zatčena však byla i řada Mursího odpůrců, neboť přechodná vláda v Egyptě zcela zakázala demonstrace.
Bez Turecka, Tuniska a Kataru
Evropské země většinou na dnešním ceremoniálu zastupovali velvyslanci, zatímco Spojené státy vyslaly jako svého reprezentanta poradce ministra zahraničí Johna Kerryho.
Podle agentury Reuters byly mezi hosty bahrajnský král, kuvajtský emír a členové královských rodin Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Tyto země dávají najevo sympatie se Sísího režimem a některé z nich začaly po loňském převratu zemi finančně podporovat. Pozváni naopak nebyli zástupci Turecka, Tuniska či Kataru; tyto země otevřeně vystupovaly proti Mursího svržení.
Sísí po roční vládě demokraticky zvoleného Mursího a stejně dlouhém období přechodného prezidenta Mansúra navazuje na předchozí linii vojenských hlav státu Anvara Sadata a Husního Mubaraka. V květnových volbách získal téměř 97 procent hlasů. Zhruba polovina lidí však k volbám nepřišla, řada z nich na protest proti způsobu, jímž se režim dostal k moci.