Egyptský mladík dostal rok vězení za propagaci ateismu

ČTK ČTK
18. 2. 2015 21:28
Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Káhira - Egyptský soud odsoudil k ročnímu vězení studenta, který údajně na sociální síti Facebook urážel islám a propagoval ateismus. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na nejmenované soudní zdroje. Jde již o druhý podobný verdikt od ledna, kdy dostal jiný jednadvacetiletý muž tři roky vězení kvůli tomu, že na Facebooku oznámil, že je nevěřící.

Šaríf Gabar byl odsouzen k ročnímu vězení, nicméně "může být propuštěn až do konání odvolacího řízení na kauci 1000 liber (přes 3000 Kč)".

Verdikt byl vynesen v pondělí ve městě Ismajlíja na severovýchodě země, kde Gabar studuje literaturu na univerzitě.

Podle právníka Ahmada Abdan Nabího, který případ sleduje, byl Gabar zadržen již v říjnu roku 2013 poté, co na něj podalo stížnost vedení univerzity. "Jeho spolužáci si stěžovali děkanovi univerzity na jeho názory a ateismus, které prezentoval na Facebooku, a policie ho zadržela," uvedl Nabí.

Egyptské úřady zasahují v posledních měsících mnohem přísněji proti projevům ateismu, který je konzervativní společností v zemi odsuzován, poznamenala AFP. Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy