Egyptský mladík dostal rok vězení za propagaci ateismu

ČTK ČTK
18. 2. 2015 21:28
Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Káhira - Egyptský soud odsoudil k ročnímu vězení studenta, který údajně na sociální síti Facebook urážel islám a propagoval ateismus. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na nejmenované soudní zdroje. Jde již o druhý podobný verdikt od ledna, kdy dostal jiný jednadvacetiletý muž tři roky vězení kvůli tomu, že na Facebooku oznámil, že je nevěřící.

Šaríf Gabar byl odsouzen k ročnímu vězení, nicméně "může být propuštěn až do konání odvolacího řízení na kauci 1000 liber (přes 3000 Kč)".

Verdikt byl vynesen v pondělí ve městě Ismajlíja na severovýchodě země, kde Gabar studuje literaturu na univerzitě.

Podle právníka Ahmada Abdan Nabího, který případ sleduje, byl Gabar zadržen již v říjnu roku 2013 poté, co na něj podalo stížnost vedení univerzity. "Jeho spolužáci si stěžovali děkanovi univerzity na jeho názory a ateismus, které prezentoval na Facebooku, a policie ho zadržela," uvedl Nabí.

Egyptské úřady zasahují v posledních měsících mnohem přísněji proti projevům ateismu, který je konzervativní společností v zemi odsuzován, poznamenala AFP. Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy