Egyptský mladík dostal rok vězení za propagaci ateismu

ČTK ČTK
18. 2. 2015 21:28
Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Káhira - Egyptský soud odsoudil k ročnímu vězení studenta, který údajně na sociální síti Facebook urážel islám a propagoval ateismus. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na nejmenované soudní zdroje. Jde již o druhý podobný verdikt od ledna, kdy dostal jiný jednadvacetiletý muž tři roky vězení kvůli tomu, že na Facebooku oznámil, že je nevěřící.

Šaríf Gabar byl odsouzen k ročnímu vězení, nicméně "může být propuštěn až do konání odvolacího řízení na kauci 1000 liber (přes 3000 Kč)".

Verdikt byl vynesen v pondělí ve městě Ismajlíja na severovýchodě země, kde Gabar studuje literaturu na univerzitě.

Podle právníka Ahmada Abdan Nabího, který případ sleduje, byl Gabar zadržen již v říjnu roku 2013 poté, co na něj podalo stížnost vedení univerzity. "Jeho spolužáci si stěžovali děkanovi univerzity na jeho názory a ateismus, které prezentoval na Facebooku, a policie ho zadržela," uvedl Nabí.

Egyptské úřady zasahují v posledních měsících mnohem přísněji proti projevům ateismu, který je konzervativní společností v zemi odsuzován, poznamenala AFP. Egyptská ústava zakazuje urážet tři uznávaná náboženství v zemi - islám, křesťanství a judaismus.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy