Egypt už nepožaduje mezinárodní intervenci v Libyi

ČTK ČTK
18. 2. 2015 21:05
Egypt se v pondělí rozhodl podniknout v Libyi vlastní letecký úder proti islamistům, kteří o víkendu zabili 21 egyptských koptů.
Rada bezpečnosti OSN.
Rada bezpečnosti OSN. | Foto: Reuters

Káhira - Návrh rezoluce k Libyi, kterou brzy předloží Radě bezpečnosti OSN arabské státy, neobsahuje žádný požadavek na zahraniční vojenskou intervenci. Oznámilo to ve středu egyptské ministerstvo zahraničí.

Káhira původně požadovala intervenci, ale podle všeho se přiklonila k názoru mnohých západních zemí, že zatím nejlepším řešením pro Libyi je řešení politické, poznamenala agentura AFP.

Egypt se v pondělí rozhodl podniknout v Libyi vlastní letecký úder proti islamistům, kteří o víkendu zabili 21 egyptských koptů. Od té doby Káhira vyzývala zahraniční partnery k širšímu zapojení do boje proti skupině, která se hlásí k radikální organizaci Islámský stát (IS).

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v úterý vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby pověřila mezinárodní koalici intervencí v Libyi. Západní soused Egypta je podle Sísího od revoluce v roce 2011 ponechán napospas radikálům. Mezinárodní koalice se zapojila do bojů, které v roce 2011 svrhly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, avšak tato mise zůstala nedokončená, argumentoval prezident.

Libye má nyní dvojí vládu a parlament. Mezinárodně uznané libyjské vedení nesídlí v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země. Toho využívají přívrženci radikálního hnutí Islámský stát, které působí hlavně v Iráku a Sýrii, k budování pozic i na libyjském území.

V Libyi jsou podle některých údajů až dva miliony Egypťanů, kteří tam odešli hledat lepší pracovní podmínky. Káhira je už loni vyzvala, aby v Libyi nezůstávali, a v září vydala zákaz do Libye cestovat. Vrátil se jich ale jen zlomek, většina egyptských občanů v Libyi zůstala.

Káhira se útoky na islamisty v Libyi veřejně připojila k dalším arabským státům a některým západním zemím v čele se Spojenými státy, které společně bojují proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy