Egyptská krize postupuje, ústavní soud přerušil činnost

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 12. 2012 14:02
Nejvyšší soudní instituce prý musí čelit "psychologické vraždě" od islamistů

Káhira - Egyptský ústavní soud v neděli na neurčito přerušil činnost. Brání se tím tlaku islamistů, kteří se mu snaží zabránit rozhodnout o klíčových státních institucích.

Ve svém prohlášení soud oznámil, že nebude pracovat tak dlouho, dokud nebude moci rozhodovat bez "psychologického a materiálního tlaku, jemuž je nyní vystaven". "Soud vyjadřuje hluboké politování a bolest nad metodami psychologické vraždy svých členů," stojí v textu.

Dnes měl rozhodnout o právoplatnosti ústavodárného shromáždění a také horní komory parlamentu. Před budovu soudu od soboty dorazily stovky islamistů a bránili ráno soudcům vstoupit do budovy.

Nedělní rozhodnutí mohlo zvrátit výsledek práce ústavodárného shromáždění, které tento týden dokončilo práci na nové ústavě. Převládali v něm vítězové parlamentních voleb, tedy islamisté. Dle kritiků ovlivnili znění ústavy na úkor liberálů. Shromáždění předalo text prezidentovi Muhammadovi Mursímu, který rozhodl, že 15. prosince se bude k ústavě konat referendum.

Soud se měl v neděli vyslovit také k zákonnosti horní komory parlamentu. O dolní komoře už v létě prohlásil, že byla zvolena v rozporu se zákonem.

Nejasnosti kolem právoplatnosti egyptských institucí prohlubují tamní politickou krizi. 22. listopadu k ní přispěl Musí, když dekretem ochránil ústavodárnou radu i horní komoru parlamentu před rozpuštěním a vlastní rozhodnutí pak před opravou justiční mocí.

Soudci pak vyhlásili stávku, dekret označili za neplatný a oznámili také, že nebudou dohlížet na referendum o ústavě.

Egypťané se rozdělili na příznivce a odpůrce Mursího a s ním spojeného Muslimského bratrstva, které mělo na formulování ústavy největší vliv. Od minulého týdne oba tábory pořádají oddělené demonstrace a shromáždění. Zemřeli při nich dva lidé a stovky osob byly zraněny.

 

Právě se děje

Další zprávy