Egyptští policisté sexuálně napadají zatčené, úřady mlčí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
19. 5. 2015 13:25
Mezinárodní federace pro lidská práva tvrdí, že rozsah sexuálního násilí páchaného egyptskými bezpečnostními složkami i beztrestnost viníků poukazují na snahu potlačit společnost a umlčet opozici.
Zásah proti demonstraci stoupenců Muhammada Mursího. Snímek z roku 2013. Ilustrační foto.
Zásah proti demonstraci stoupenců Muhammada Mursího. Snímek z roku 2013. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Zatímco egyptská vláda v čele s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím loni navenek vyhlásila boj sexuálnímu násilí ve společnosti, podle lidskoprávních aktivistů se sexuálních útoků ve velkém dopouštějí přímo tamní bezpečnostní složky. A úřady to přinejmenším tolerují, pokud za tím rovnou nevidí způsob, jak zametat s opozicí.

Se znepokojujícím tvrzením přišla ve své nové zprávě Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH), sdružující řadu neziskových lidskoprávních organizací.

Egyptští vojáci, policisté i agenti podle ní cílí na ženy, muže i děti a snaží se tak de facto potlačovat možné protesty.

Mezi jejich oběti přitom kromě oponentů prezidenta Sísího často patří i lidskoprávní aktivisté, studenti, demonstranti nebo homosexuálové.

Viníci se přitom podle řady svědectví těší rozsáhlé beztrestnosti.

Potlačování občanské společnosti a umlčování opozice

"Rozsah sexuálního násilí, ke kterému dochází při zatýkání a během vazby, podobnosti o použitých metodách a všeobecná beztrestnost, které se pachatelé těší, poukazují na cynickou politickou strategii zaměřenou na potlačování občanské společnosti a umlčování veškeré opozice," uvedl na webu FIDH předseda organizace Karim Lahidji.

Viníci se podle zprávy neštítí pomlouvání, vyhrožování ani sexuálních útoků, používání elektrického proudu, znásilňování či skupinového znásilňování zatčených lidí. K napadávání obětí dochází například během prohlídek, bezpečnostních kontrol i přímo na policejních stanicích.

Po sexuálním napadení obětem navíc policisté vyhrožují a spravedlnost v případě sexuálního násilí - ať už se ho dopouští kdokoli - mnohdy nezajistí ani právní systém. Všeobecná beztrestnost pak podle lidskoprávníků vede k dalšímu sexuálnímu obtěžování v mnoha formách.

Válka vyhlášená sexuálnímu násilí

Sexuální násilí obecně je v Egyptě dlouhodobým problémem, případů ale od roku 2011 - kdy byl sesazen Husní Mubarak - výrazně přibylo.

Současný prezident Sísí loni sexuální napadání prohlásil za "nepřípustnou formu chování" a nařídil bezpečnostním složkám, respektive ministerstvu vnitra, aby ve společnosti vymáhaly dodržování nového zákona uznávajícího sexuální obtěžování za zločin.

Nová zpráva lidskoprávníků proto vyvolává značné množství otázek. Podle zprávy je chování egyptských bezpečnostních složek "výsměchem vládním závazkům, že se boj proti sexuálnímu násilí v egyptské společnosti stane prioritou".

Pronásledování homosexuálů

FIDH navíc uvádí, že Sísí se v rámci svého deklarovaného boje proti sexuálnímu násilí zaměřil i na represi lidí s jinou než heterosexuální orientací.

"Vláda svévolné zadržování těchto osob, během kterého se mnoho z nich stalo oběťmi sexuálního násilí, obhajuje odvoláváním se na ochranu egyptského mravního a náboženského řádu," uvádí zpráva.

Egyptské ministerstvo vnitra se podle serveru BBC zatím k nařčením odmítlo vyjádřit, nejprve si prý musí zprávu – věnující se období po vojenském převzetí moci v roce 2013 - podrobně nastudovat.

 

Právě se děje

Další zprávy