Cleveland - Historie pátrání po třech mladých ženách, z nichž jedné se podařilo v noci z pondělí na úterý kontaktovat policii, je značně spletitá.
I když všechny zmizely v okruhu pouhých pěti bloků Clevelandu, druhého největšího města Ohia, pojítek mezi jednotlivými případy ve skutečnosti nebylo mnoho.
Zatímco zmizení sedmnáctileté Amandy Berryové a čtrnáctileté Georgině DeJesusové se dostalo značné mediální pozornosti, o první z unesených žen, v době únosu osmnáctileté Michelle Knightové, veřejnost do pondělní noci prakticky neslyšela.
O to neuvěřitelněji zněla zpráva, že se všechny tři podařilo zachránit, a to najednou. Mladé ženy jsou v pořádku a už byly propuštěny z nemocnice. Na to, co za těch deset let v domě únosce Ariela Castra prožily, se jich vyšetřovatelé budou teprve ptát.
Sousedé jsou zaskočeni
Na veřejnost ale pronikly zprávy, že je bratři Ariel, Pedro a O´Neil Castrovi poutali ke stropu řetězy a mají s nimi nejméně jedno dítě. To, že se v domě na Seymour Avenue našlo šestileté dítě, už na úterní tiskové konferenci potvrdila i policie. O dům, kde unesené žily, se v roce 2011 zajímala policie, tehdy ale nikdo neotevřel.
Úřady potvrdily, že clevelandská policie zatkla tři podezřelé. "Všichni jsou muži, Hispánci, ve věku 50, 52 a 54 let," oznámily a potvrdily spekulace médií, že zadržení jsou sourozenci. Dvaapadesátiletého Ariela Castra, bývalého řidiče školního autobusu, který v domě podle všeho jako jediný z bratrů žil, zadržela policie v nedaleké restauraci s rychlým občerstvením.
Zaskočení sousedé považovali Ariela Castra za milého a sympatického hudebníka, jehož dcera se čas od času stýkala s ostatními dětmi a společně se scházeli při grilování či u poslechu hudby. Rozum jim prý zůstává stát nad skutečností, že "ty dívky byly vězněny na našem zadním dvorku", jak se vyjádřil Charlie Czorb, a nikdo si ničeho nevšiml.
Strýc zadrženého Julio Castro řekl CNN, že jeho rodina vyrůstala v západním Clevelandu, odkud unesené pocházely, a DeJesusovy znala. Podle dailymail.co.uk už své synovce nechce nikdy vidět. Shodou okolností Arielův syn, rovněž Ariel, který nyní používá jméno Anthony, o zmizení DeJesusové napsal v roce 2004 článek.
Volání na tísňovou linku
Policii zalarmovalo volání na tísňovou linku v noci z pondělí na úterý. Unesená žena se představila jako Amanda Berryová.
"Uslyšel jsem jekot... Pak jsem viděl tu ženu, jak šílí a snaží se dostat z domu," řekl soused Charles Ramsey. "Šel jsem ke vchodu (sousedního domu). Prosila mě: 'Pomozte mi dostat se odtud, už jsem tu dlouho'," dodal. Snažil se proto otevřít dveře a když se to nepovedlo, vykopl jejich spodní část, aby žena s dítětem mohla vylézt alespoň po čtyřech.
O několik minut později přijela policie a objevila další dvě ženy. Policie a FBI zmíněný dům prohledala a v rámci vyšetřování se zaměřila i na další nemovitosti, které s případem souvisejí.
Aktuálně.cz s pomocí již dostupných informací shrnuje, jak se případy zmizelých dívek vyvíjely až do jejich osvobození.
Odešla dobrovolně, řekla policie
Srpen 2002 - Osmnáctiletá Michelle Knightová byla 23. srpna naposledy spatřena v domě své sestřenice nedaleko ulic West 106th a Lorain Avenue v Clevelandu.
Její babička Deborah Knightová v pondělí uvedla, že policie a sociální pracovníci dospěli k závěru, že dívka od rodiny odešla z vlastní vůle. Údajně ze vzteku, že jí úřady odepřely možnost starat se o syna, píše místní zpravodajský web Cleveland.com.
Matka po ní ale nikdy nepřestala pátrat. Ještě dlouho poté, co skončilo vyšetřování, oblepovala Barbara Knightová městskou část letáky. I po letech se do Clevelandu vracela pátrat na vlastní pěst, už z nového bydliště na Floridě.
Z brigády už se nevrátila
Duben 2003 - Sedmnáctileté Amandě Berryové skončila 21. dubna směna v Burger Kingu na rohu ulic West 110th a Lorain Avenue, kam chodila na brigádu.
Veřejnost se o únosu dozvěděla 3. května, kdy policie prosila o pomoc při pátrání. Oznámila, že Amanda z práce odjela v půl osmé večer. Z restaurace ji odvezl neznámý muž.
Listopad 2003 - V naději, že by to mohlo pomoci jakkoli osvětlit Amandino zmizení, zveřejnila policie novou informaci. Louwaně Millerové, Amandině matce, někdo v průběhu prvního týdne po jejím únosu telefonoval z Amandina mobilu.
Úřady naznačily vysokou pravděpodobnost toho, že Amanda neodešla z domu dobrovolně.
Měla jet autobusem, šla pěšky
Duben 2004 - FBI spustila pátrání po čtrnáctileté Georgině DeJesusové. Žákyně sedmé třídy zvláštní školy se v pátek 2. dubna nevrátila domů.
Dívka, kterou přátelé znali pod jménem Gina, odešla z Wilbur Wright Middle School pěšky.
"Dala jsem jí $1,25 na autobus, protože venku byla zima. Ona ale často chodí domů pěšky a peníze po škole používá na nákup sladkostí," cituje tehdejší vyjádření její matky Nancy Ruizové Cleveland.com.
Rodina věřila, že dívka neodešla dobrovolně. Necelý týden po jejím zmizení slavila Ruizová narozeniny a byla přesvědčena, že by jí dcera alespoň zatelefonovala s gratulací.
Po zmizení Giny kontaktovaly policii stovky volajících, žádný z nich ale neposkytl vodítko k jejímu nalezení. Obyvatelé čtvrti spekulovali o souvislosti únosu s rozšiřující se prostitucí v oblasti.
Případ DeJesusové a Berryové spojuje to, že ani jedna z dívek se nesnažila utéct z domu. Na otázky novinářů krátce po únosu DeJesusové policie odpověděla, že spojitost mezi těmito dvěma případy nemůžou nijak potvrdit ani vyloučit.
Těžká situace si vybrala svou daň
Červen 2004 - Policie stále nepřestává pátrat, vyšetřování ale nepřináší žádné nové informace.
Úřady nabídly odměnu 20 tisíc dolarů tomu, kdo policii sdělí údaje vedoucí k dopadení Georginy nebo Amandy.
Listopad 2004 - Zoufalá Louwana Millerová se s prosbou o pomoc obrátila na televizní věštkyni, píše Cleveland.com.
"Není naživu, drahá," řekla jí Montel Williamsová v přímém přenosu. "Vaše dcera není ten typ člověka, co by vám nezavolal."
Duben 2005 - Millerová uspořádala smuteční pochod za Amandu, aby na ni město nezapomnělo. U domu rodiny se dav zastavil a zazpíval unesené dívce písničku k narozeninám.
Březen 2006 - Amandina matka, naprosto vyčerpaná hledáním odpovědí za zmizením své dcery, zemřela v pouhých 44 letech. Rodina a přátelé uvedli, že její zdravotní stav se v posledních několika měsících rapidně zhoršil.
Novinářka Regina Brettová, zaměstnaná u Cleveland.com, napsala, že Millerová jí volala každých pár měsíců. Snažila se u veřejnosti stále zachovat povědomí o zmizení své dcery.
Pátrání pokračovalo neúspěšně
Září 2006 - Policie provedla zátah v jednom clevelandském domě. Tip, že by zde mohla být uvězněná DeJesusová, se ale ukázal jako mylný.
Červenec 2007 - Policie vyhlásila pátrání po čtrnáctileté Ashley Summersové. Přátelé ji naposledy viděli 6. července, zmizela ve stejné oblasti jako Berryová a DeJesusová. Vyšetřovatelé se proto snaží tyto tři případy propojit.
Září 2009 - Úřady s definitivní platností vyvracejí, že tělo nalezené rok předtím ve Wisconsinu by mohlo být Berryové.
Duben 2010 - Zvláštní komise vypracovala 900stránkový dokument, který navrhoval nové strategie vyšetřování únosů a sexuálně motivovaných kriminálních činů.
Červenec 2012 - Policie provedla další intenzivní pokus vypátrat Berryovou v západní části Clevelandu, dostala tip od vězně odsouzeného za vraždu. Po 10 hodinách akci bez jakéhokoli pokroku ukončila.
Duben 2013 - Konalo se smuteční shromáždění za Ginu DeJesusovou. Zmizela přesně před devíti lety.
Květen 2013 - Amandě Berryové se podařilo kontaktovat policii. Všechny tři ženy byly vězněny v domě na ulici Seymour Avenue v Clevelandu. Přepis telefonátu s policií si můžete přečíst ZDE.
Zdroj: Cleveland.com