Abuja - Dva silné výbuchy, které v úterý otřásly tržištěm v nigerijském městě Jos, si vyžádaly přinejmenším 118 mrtvých a 56 raněných. Uvedl to podle agentury AFP Národní úřad pro nouzové situace (NEMA). Upozornil rovněž, že v troskách se mohou nacházet další těla. Podle úřadů jsou oběťmi převážně ženy.
Nálože vybuchly v rozmezí 15 minut a byly prý umístěny v zaparkovaném nákladním voze a minibusu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, úřady se však domnívají, že se jedná o další akci milicí Boko Haram.
"Slyšela jsem obrovskou ránu, která otřásla mým domem. Pak začal stoupat dým," řekla Veronica Samsonová, obyvatelka Josu. "Na ulicích ležela těla a lidé odváželi zraněné ve svých vozech do nemocnice," dodala.
Město Jos, metropole státu Plateau, které leží necelých 300 kilometrů severovýchodně od metropole Abuje, bylo v posledních letech svědkem náboženských střetů. Leží totiž na pomyslné hranici oddělující křesťanský jih a muslimský sever země. Také teroristická organizace Boko Haram v této oblasti v minulosti spáchala několik atentátů. Naposledy se přihlásila k explozi v kostele a na dvou dalších místech na Štědrý večer 2011.
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan útok odsoudil. Označil ho za krutý a ďábelský. "Vláda zůstane nadála oddána boji s terorismem, nenecháme se zastrašit ohavnostmi, které páchají nepřátelé pokroku a civilizace," dodal.
Nigerijský parlament v úterý dopoledne také o půl roku prodloužil výjimečný stav ve třech severovýchodních státech federace, Yobe, Borno a Adamawa, které jsou baštou hnutí Boko Haram.
Poslední podobný útok provedly islamističtí teroristé v neděli v křesťanské čtvrti severonigerijského města Kano. Sebevražedný atentátník při něm zabil čtyři lidi.
Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, a také policie či armáda. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela více než 1500 lidí.