reklama
 
 

Dva roky bojovala Ukrajinka s prominentem, který jí zabil sestru. Teď ji našli brutálně zavražděnou

Aktualizováno 2. 1. 2018 13:48
Ukrajinou otřásla brutální vražda právničky, která strávila dva roky života snahou udržet za mřížemi vlivného muže, který pod vlivem drog srazil a usmrtil její mladší sestru. Teď za to pravděpodobně zaplatila životem i ona.

Kyjev - Dva roky se ze všech sil snažila, aby vrah její mladší sestry neunikl trestu. Osmatřicetiletou ukrajinskou právničku Irynu Nozdrovskou přátelé mnohokrát varovali, že zápasí s velmi nebezpečným soupeřem napojeným na vlivného soudce.

I přesto se Nozdrovské povedlo udržet obviněného Dmytra Rossošanského za mřížemi. Brzy poté ale zmizela.

Její nahé tělo našli v pondělí 1. ledna ukrajinští policisté nedaleko říčky u metropole Kyjeva.

Policie už potvrdila, že jde o tělo právničky a že incident vyšetřuje jako vraždu. K podezření, že za smrtí mladé ženy stojí pomsta Rossošanského, jehož okolí jí podle svědků opakovaně vyhrožovalo, se zatím nechce vyjadřovat.

Incident, který měl zůstat bez trestu 

Právnička Iryna Nozdrovská se s mužem, který usmrtil její mladší sestru Světlanu Sapatrinskou, poprvé střetla před necelými třemi lety.

Patrně zdrogovaný řidič Dmytro Rossošanskij srazil Sapatrinskou 30. září 2015 v malé vesničce nedaleko Kyjeva. Po střetu ale nezastavil. Bezvládné tělo 26leté ženy vláčel ještě několik metrů pod koly automobilu, čímž jí způsobil okamžitou smrt.

Rossošanskij navíc po nehodě neposkytl mladé ženě pomoc, namísto toho podle médií volal svým příbuzným.

Z místa činu uprchl. Když ho policie později zadržela, vyšlo najevo, že jde nejen o známého recidivistu, ale taky synovce vlivného ukrajinského soudce z vyšhorodského regionálního soudu.

Právě tyto vazby stály podle novinářů z ukrajinského serveru Obozrevatěl patrně za tím, že se vyšetřování nehody začalo protahovat a mířilo do ztracena.

Recidivista unikající trestům

Novináři navíc zjistili, že Rossošanskij unikl v minulosti za podezřelých okolností celé řadě trestů. Podle serveru Obozrevatěl například v roce 2005 ukradl pod vlivem drog automobil.

V roce 2010 byl obviněn se skupinou kompliců z organizovaní krádeže v Kyjevě, ale úřady ho později za podezřelých okolností propustily. Pár měsíců předtím, než svým automobilem zabil Sapatrinskou, ho kyjevská policie zastavila pod vlivem drog. Dostal jen pokutu.  

I po sražení a smrti Světlany Sapatrinské v září 2015 to nejprve vypadalo, že Dmytro Rossošanskij vyvázne s velmi mírným trestem. Díky tlaku právničky Iryny Nozdrovské a okruhu jejích přátel se to ale nakonec nestalo.

V květnu 2017 byl odsouzen na 7 let vězení nepodmíněně. Rossošanského advokáti se ještě koncem roku pokusili o propuštění klienta na základě kontroverzního výkladu amnestie, čemuž ale právnička Nozdrovská veřejnými akcemi před soudem zabránila.

Přátelé právničky dlouho upozorňovali na skutečnost, že Nozdrovská čelí řadě brutálních výhrůžek z okolí muže, který zabil její sestru. Podle novináře Volodymyra Tymofějčuka čelila napadení i její nezletilá dcera a otec Rossošanského řekl právničce během posledního soudního státní 27. prosince 2017, že "neskončí dobře".

Druhý den Nozdrovská zmizela a její tělo našli později policisté nedaleko Kyjeva.

Vražda známé aktivistky a právničky vzbudila na Ukrajině velkou pozornost. V úterý proběhla v Kyjevě veřejná demonstrace, během které lidé požadovali urychlené vyšetření vraždy Nozdrovské a taky policejní ochranu pro její dceru.

Video: Záběry z úterní demonstrace v Kyjevě. 

Vášně ovládly demonstraci v Kyjevě. Lidé žádali okamžité vyšetření vraždy právničky Iryny Nozdrovské. | Video: Rádio Svobodná Evropa |  00:42

autor: Josef Pazderka | 2. 1. 2018 12:34

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama