Situace na východě Ukrajiny se zhoršuje. Rusko vystoupilo z kontrolní mise

ČTK ČTK
18. 12. 2017 16:02
O přiostření situace podle agentury AFP svědčí i pondělní oznámení ukrajinské armády o zabití tří vojáků minometnou palbou.
Tanky proruských separatistů v Donbasu.
Tanky proruských separatistů v Donbasu. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko v pondělí oznámilo odchod svých vojáků ze Společného střediska pro kontrolu a koordinaci (SCKK), které monitoruje situaci na frontě v Donbasu. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí je důvodem odchodu chování ukrajinské strany.

Misi opustí Rusové v úterý.

O přiostření situace podle agentury AFP svědčí i pondělní oznámení ukrajinské armády o zabití tří vojáků minometnou palbou. Pozice vládních sil se podle mluvčího Oleksandra Motuzjanikova staly terčem ostřelování proruských separatistů v noci u vsi Zajceve, ležící asi 50 kilometrů severovýchodně od Doněcku, hlavní bašty separatistů.

Ukrajinští vojáci odpověděli na ostřelování odvetnou palbou. Podle separatistů zranění utrpěla civilistka ve městě Horlivka, palba poškodila také tři domy.

SCKK, které působí na obou stranách fronty, sdružuje několik desítek vysokých důstojníků ukrajinské a ruské armády. Jejich úkolem je kontrola úseků fronty, na které bojuje ukrajinská armáda s proruskými separatisty.

Mise eviduje porušování dojednaného příměří a snaží se dbát na respektování minských mírových dohod.

Podle ruského ministerstva zahraničí je činnost ruských členů SCKK nemožná kvůli "akcím Kyjeva". Ukrajina prý sabotuje pravidla práce mise, vytváří "napjatou morálně-psychologickou situaci" a brání ruským důstojníkům v přístupu na frontu z území kontrolovaného Kyjevem. Ukrajinští vojáci se k ruským kolegům chovají neuctivě a brání jejich kontaktům s místním obyvatelstvem.

O "vynuceném kroku" prý Rusové informovali zahraniční partnery s tím, že "veškerá odpovědnost za možné následky plně padá na ukrajinskou stranu".

Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal více než 10 tisíc mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá.

Video: Rusko popírá, že by zásobovalo zbraněmi separatisty z východní Ukrajiny. Záběry z oblasti ale neustále ukazují nejmodernější ruskou výzbroj

Rusko popírá, že by zásobovalo zbraněmi separatisty z východní Ukrajiny. Záběry z oblasti ale neustále ukazují nejmodernější ruskou výzbroj. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy