New Orleans - Na hurikán Katrina v karnevalovém městě na březích Mexického zálivu asi nikdy nezapomenou.
Obyvatelé stále oplakávají své známé a příbuzné a čekají na pomoc státu při přestavbě svých domů. Naději ale pomalu střídá vztek.
Nový "život po Katrině" tak v New Orleans nikdo neslaví. Místo toho se v kostelech uskuteční vzpomínkové akce.
Do ulic se chystají pouze demonstranti žádající aktivnější přístup vlády a místních radních.
Pomoc od politiků?
"Lidé jsou naštvaní a chtějí poslat jasný signal politikům, že by měli dělat víc, a hlavně - že by to měli dělat rychleji," říká reverend Marshall Truehill.
Přestože Bushova administrativa ihned po katastrofě slíbila postiženým oblastem pomoc se výši 110 miliard dolarů, většina těchto peněz se k rukám úředníků a postižených stále ještě nedostala.
Blog Pavla Tomáška o americké politice - NAJDETE ZDE
Pomoc zatím nepřišla ani od dalších politiků, kteří se v návštěvách New Orleans střídají s neutuchající intenzitou. Hrůzy Katriny se dokonce stávají - i dva roky poté - tématem prezidentské předvolební kampaně.
Před pár týdny se ve městě vystřídali demokratičtí kandidáti Hillary Clintonová nebo Barack Obama a svou prezidentskou kandidaturu zde ohlásil John Edwards.
Strach z kriminality roste
Z půl milionu lidí, kteří před Katrinou prchli, se zpět vrátilo pouze 274 tisíc. Řada Američanů ještě žije v prozatímních domech a už třetí rok čeká na vyplacení pojistky a na náhradu škod.
Mnoho lidí v New Orleans se také bojí rostoucí kriminality. Podle policejních údajů bylo ve městě od začátku roku zabito 136 lidí. Počet vloupání už se dostal na tři čtvrtiny počtu z roku 2005.
Dva roky po hurikánu je však vidět i pozitivní změny. I když jich není moc.
Počet dočasných domů pro lidi bez přístřeší tak například klesl na polovinu. Do města se pomalu vrací i turisté. Letos jich sem už přijelo jen o 30 procent míň, než za celý rok před hurikánem.
GRAFIKY HURIKÁNU KATRINA A ŠKOD, KTERÉ NAPÁCHAL
Vliv na stěhování obyvatel
Postup hurikánu z konce srpna 2005
Ohrožené New Orleans