Symbol zkázy po Katrině je opět otevřen

lem, ČTK
26. 9. 2006 11:00
New Orleans - Více než rok od řádění hurikánu Katrina se obyvatelé New Orleansu dočkali slavnostního otevření stadionu Superdome. Uvnitř: GALERIE
Dav 68.000 příznivců na tribunách hnal New Orleans Saints až k drtivému vítězství 23:3 nad Atlanta Falcons.
Dav 68.000 příznivců na tribunách hnal New Orleans Saints až k drtivému vítězství 23:3 nad Atlanta Falcons. | Foto: Reuters

Davy se přelévaly okolo Superdomu jako lidské moře, vyhrávaly rockové kapely, pivo teklo proudem a servírovalo se rožněné maso, vylíčila agentura AP oslavy znovuotevření stadionu, opraveného nákladem 185 milionů dolarů.

Hvězdné otevření stadionu

Významu události odpovídaly pozvané hudební hvězdy jako rockové kapely U2, Goo Goo Dolls a Green Day či domácí instrumentalisté Branford Marsalis a Harry Connick mladší.

"To je přesně to, co město potřebovalo," prohlásil fanoušek domácího týmu 58letý Clara Donate, který při záplavách po hurikánu Katrina přišel o dům a veškerý majetek. "Všichni potřebujeme myslet na něco jiného," dodal.

Dav 68.000 příznivců na tribunách hnal New Orleans Saints až k drtivému vítězství 23:3 nad Atlanta Falcons.

Harold Johnson sice patřil k těm fanouškům, kteří se do Superdomu dostat nemohli, ale díval se na hru alespoň v televizi spolu se sousedy před návěsem, poskytnutým z vládní pomoci obětem hurikánu.

"Nechci mluvit o Katrině, nechci mluvit o pojistce, nechci mluvit o ničem jiném, než jak jsme to sokolům natřeli," řekl. Oslavy se odehrávaly na ulici, protože ani Johnson, ani žádný ze sousedů nemá dost místa uvnitř návěsů.

Americký fotbal je pro New Orleans vším

Saints odehrály ligový zápas v národní lize amerického fotbalu na domácím stadionu naposledy v roce 2004. Před další sezonou stihly jen přípravný zápas než 29. srpna 2005 udeřila Katrina. Poté se staly kočovným cirkusem a rodily se i hořké spekulace, zda vlastník klubu Tom Benson vůbec vrátí tým zpět do New Orleansu.

Ještě teď zůstává v okolí stadionu prázdný vysokopodlažní hotel, kancelářský věžák a rozlehlé nákupní středisko, kde rozbitá okna jsou stále zatlučena prkny. V okruhu několika kilometrů se rozkládá spoušť zdevastovaných domů. 

"Jeli jsme včera okolo a když jsem to viděla, pomyslela jsem si, jak mohli utratit 185 milionů na opravu Superdomu? Co z toho pro všechny ty chudáky okolo?" přemítá 71letá Irma Warnerová.

Nyní žije v pronajatém bytě na předměstí Metairie spolu se svým 80letým manželem Pascalem, snažícím se po šest dnů v týdnu opravit jejich zaplavený domek.

Irma se však zdála být výjimkou ve městě, natěšeném na oslavy. Práce v kancelářích končila dříve, než davy zaplavily okolí Superdomu, a i učitelé se v pondělí zdrželi zadávání domácích úkolů, aby žáci mohli sledovat zápas.

"Byla to nejlepší zábava od karnevalu," prohlásila Tanyha Brownová, která noc profandila spolu s manželem v baru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy