Katrina: Bush se přijel podívat na zkázu

Roman Staněk
29. 8. 2006 6:40
New Orleans - Přesně před rokem zasáhl hurikán Katrina New Orleans. Zkáza po něm zdaleka není zametena. George Bush přiznal: potrvá to roky.
Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans.
Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans. | Foto: Reuters

Navíc začala nová sezóna hurikánů. Jako první se ozval hurikán Ernesto. Ten však město blues, ležící pod úrovní vodní hladiny, mine. Další však mohou přijít.

"Zbývá tu ještě pořád udělat spoustu práce," prohlásil Bush při dnešní návštěvě postižených míst. "Toto je výročí, ale neznamená, že je to konec. Upřímně, je to jen začátek toho, co bude dlouhé zotavování," dodal. "Není snadné to říct, ale (obnova) potrvá roky, ne měsíce."

Své domovy po loňském "drtivém dopadu" musely opustit statisíce lidí. Ne všichni se však do zatopeného města na řece Mississippi rozhodli vrátit. V celé oblasti New Orleans žijí momentálně asi pouze tři čtvrtiny z 1,5 milionu lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Problém č.1: Kriminalita

Město sužuje vysoká kriminalita. Vzrostl počet vražd, od začátku roku jich bylo 83, z toho několik mnohonásobných. Jen za červenec bylo zavražděno 22 lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Růst kriminality je spjatý s obnovou obchodu s drogami. Dealeři, kteří jako ostatní obyvatelé museli město při katastrofě opustit, odešli především do texaského Houstonu.

Tam navázali těsnější vztahy s mexickými a jihoamerickými drogovými kartely a do města s méně než polovinou původních obyvatel proudí v nákladních autech se stavebním materiálem stejné množství drog jako před katastrofou.

S dealery se ovšem do města vrátili i jejich zákazníci, obchod s drogami kvete, soudy však téměř nepracují. Za celý rok se například konal pouze jediný proces s vrahem, který však svou oběť zabil ještě před katastrofou.

Foto: Aktuálně.cz

Problém č.2: Peníze

Velký problémem je sehnat svědky, kteří se po katastrofě rozutekli po celých Spojených státech, a také nedostatek peněz, který sužuje obviněné. Nemohou si tak zaplatit obhájce.

Na normální fungování městské struktury chybí peníze. Nemá je New Orleans ani další zasažená města na pobřeží Mexického zálivu ve státech Louisiana a Mississippi.

Přes 80 000 rodin v Louisianě stále žije v trailerech - v obytných buňkách přepravitelných na korbě nákladního vozu. Ty však díky své konstrukci odolají pouze lehčím větrům.

Lidé naštěstí začali dostávat také federální dotace na bydlení a je jen na nich, zda si za ně nechají svůj zničený dům opravit, postaví si nový a nebo se prostě odstěhují jinam.

Pouliční světla svítí na dům zničený hurikánem Katrina v New Orleans...
Pouliční světla svítí na dům zničený hurikánem Katrina v New Orleans... | Foto: Reuters

Problém č.3: Strach

Jakoby zásahem nějaké vyšší moci čelí jižní pobřeží USA přesně po roce dalšímu hurikánu. Jenže další hurikán už zničené New Orleans prostě není schopno zvládnout.

První letošní hurikán Ernesto sice zamířil na východ a oslábl, jenže sezóna silných bouří teprve začala a hurikány mají jednu specifickou vlastnost - jejich chování je nepředvídatelné.

Město má vytvořeno evakuační plán, počítá se s autobusy, vlaky i letadly, které mají obyvatelé a jejich zvířecí miláčky urychleně dopravit do bezpečí, jenže většina obyvatel plánu nerozumí a neví, jak se mají chovat.

Situace v New Orleans: rostoucí nezaměstnanost a nedostatek základních služeb
Situace v New Orleans: rostoucí nezaměstnanost a nedostatek základních služeb | Foto: Aktuálně.cz


Problém č.4: Bushova image

Situace těsně po hurikánu Katrina byla zoufalá, nejjasněji ji vystihovala slova jako chaos, zmatek, násilí. Z neschopnosti zvládnout situaci byl obviněn také prezident George Bush.

Ten teď dělá vše proto, aby tomu už tak v budoucnu nebylo. Na kritiku reagoval uznáním, že úřady prostě nebyly na podobnou katastrofu připraveny. "Mnoho čtvrtí dnes vypadá, jako by jimi hurikány prošly teprve včera," říká po roce opoziční senátorka za Louisianu Mary Landrieuová.

"Loni jsem dal jasný slib: federální vláda se zkušenostmi z hurikánu Katrina poučí, uděláme cokoliv, zůstaneme jakkoliv dlouho, abychom ... pomohli vybudovat nové pobřeží zálivu," ujistil v nedávném rozhlasovém projevu prezident Bush.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy