Dva jaderní nepřátelé zasedli prvně od Bombaje ke stolu

25. 2. 2010 17:08
Indie a Pákistán jednají poprvé po více než roce. Může za tím být ruka USA
Raová a Bašír před začátkem jednání
Raová a Bašír před začátkem jednání | Foto: Reuters

Dillí - Poprvé od teroristických útoků v Bombaji před více než rokem se sešli zástupci Pákistánu a Indie. Dva regionální rivalové by rádi obnovili mírové rozhovory. Není však zatím jasné nejen to, k čemu debaty dospějí, ale ani o čem se vlastně bude jednat.

Vrchní pákistánský diplomat Salman Bašír a jeho indická kolegyně Nirupama Raová se ve čtvrtek setkali v Dillí v někdejším paláci indických princů.

"Terorismu se obává celý svět, obáváme se ho i my," řekl před jednáním novinářům mluvčí pákistánského diplomata Abdul Basit. "Ale klíčem je Kašmír... to je otázka, která komplikuje naše vztahy, a nebavit se o ní by tomuto setkání neprospělo."

Zástupci se nakonec na tom, co má tvořit jádro rozhovorů nedohodli. Oznámili pouze, že země "budou v kontaktu". Jakým způsobem k tomu má dojít, ani kdy bude příští schůzka, však neřekli.

Terorismus versus Kašmír

Basitovo vyjádření přesně ukazuje na rozdílný pohled obou vlád na to, o čem se má především jednat. Indové by rádi mluvili zejména o terorismu a o tom, co hodlá Pákistán podniknout pro to, aby ozbrojenci z jeho území nepodnikali útoky podobné těm z Bombaje.

Naopak Pákistánci by rádi navázali na debaty o celkovém mírovém uspořádání, které teroristická akce v Bombaji přerušila, zejména o Kašmíru. Ten je klíčem k dlouhodobému mírovému uspořádání mezi zeměmi. Ani třiašedesát let od rozpadu zdejšího britského koloniálního impéria tu nejsou jasně vytyčené hranice a platí zde stanné právo.

Foto: Aktuálně.cz

Problematický region se připomněl i v průběhu dnešních jednání. Během bojů mezi indickou armádou a propákistánsky orientovanými nacionalisty v indické části regionu zahynulo v posledních třech dnech osm lidí. Odhady počtu zdejších obětí za poslední dvě dekády se pohybují mezi 47 a 90 tisíci. Region byl i roznětkou dvou ze tří válek, které mezi sebou státy vedly.

Vzhledem ke komplikovanosti vzájemných vztahů se od dnešních jednání nečeká nic více, než že by mohla vymezit společná témata k dalším rozhovorům. Palčivější otázky však musejí řešit premiéři, a nikoli diplomaté, kteří nemají potřebný politický kapitál.

Proč teď jednat s Pákistánem?

Otázkou však je, zda jím disponují i indický předseda vlády Manmohan Singh a Pákistánec Júsaf Raza Gilání.

Indie po bombajských útocích podmínila obnovení rozhovorů tím, že Islámábád vůči protiindickým teroristickým skupinám - zejména Laškar-e-Tajba, která za Bombají zřejmě stála - tvrdě zakročí a přestane jim poskytovat útočiště. Podle odborníků však Islámábád žádné převratné kroky v tomto směru neučinil a Singh tak má problémy doma vysvětlit, proč se tedy k jednacímu stolu zasedlo.

"Vidí věci z dlouhodobého hlediska, ale takticky se mu nepodařilo, aby tento pohled týkající se specifických otázek, jako je dialog s Pákistánem, zprostředkoval i lidem. Je tu potřeba politické obratnosti," řekl deníku New York Times bývalý vysoce postavený indický diplomat Lalit Mansingh. "Podle mě to vysvětlit lze, ale nestalo se to."

Když tak před dvěma týdny bomba v pekařství v indickém městě Pune zabila 15 lidí a jméno Laškar-e-Tajba se začalo opět skloňovat, ozvaly se v Indii hlasy volající po zrušení rozhovorů.

A co Afghánistán?

Svět sleduje debatu nejen kvůli tomu, že se jedná o dva národy disponující jadernými zbraněmi, ale také kvůli Afghánistánu, kde si Islámábád dlouho kultivoval místní Tálibán, aby potlačil zdejší indický vliv.

Pokud by země došly v otázce Afghánistánu ke kompromisu, mohlo by to přesvědčit ty, kdo v pákistánské administrativě a armádě Tálibánce stále podporují.

Vojáci USA střílejí na bojovníky Tálibánu ve městě Mardžá.
Vojáci USA střílejí na bojovníky Tálibánu ve městě Mardžá. | Foto: Reuters

Podle předního indického think tanku zabývajícího se zahraniční politikou můžeme hledat příčinu nynějších rozhovorů právě v Afghánistánu.

"Obnovení dialogu mezi Indií a Pákistánem je zjevně pěvně svázáno s americkými tahy v Afghánistánu v kontextu veřejně deklarovaných cílů začít americké vojáky roku 2011 stahovat," píše Institut pro studium obrany a analýzu (IDSA).

Američané doufají po svém odchodu ustavit v Kábulu silnou vládu, což bez dohody Pákistánu a Indie nebude možné.

"Spojené státy doufají, že i malé zlepšení vztahů mezi těmito sousedy vybavenými jadernými zbraněmi by mohlo pomoci americké vojenské snaze v Pákistánu a Afghánistánu," píše deník New York Times.

Staré i nové problémy

Někteří odborníci však upozorňují, že zatímco staré problémy jako Afghánistán a Kašmír se vyřešit stále nedaří, vznikají mezitím nové.

Vodní zdroje v Kašmíru jsou dalším sporným bodem mezi oběma zeměmi
Vodní zdroje v Kašmíru jsou dalším sporným bodem mezi oběma zeměmi | Foto: Reuters

Debata o globálním oteplování například rozohnila spor týkající se dělení kašmírských řek vytékajících z himálajských ledovců.

Vstřícným krokem, který však Indie v předvečer jednání učinila, bylo, že Bašírovi nabídla nejen setkání s Raovou, ale také s ministrem zahraničí S. M. Krišnou a poradcem pro národní bezpečnost Šivšankarem Menonem.

V pákistánské a indické administrativě jsou Bašír a Raová vrchními diplomaty (úředníky), jejich nadřízenými jsou političtí ministři Krišna a Šáh Mehmúd Kureší.

 

Právě se děje

Další zprávy