Karta agenta Bureše. Důkazy o Babišově spolupráci s StB jsou zdrcující, hodnotí Němci

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
13. 4. 2021 11:40
Přední německý týdeník Spiegel si všímá, že slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil soudu další dokument jako důkaz údajné spolupráce českého premiéra Andreje Babiše (ANO) s komunistickou StB.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

ÚPN minulý týden zveřejnil nově nalezenou kartu agenta "Bureše". Právě pod tímto krycím jménem je Babiš v záznamech komunistické tajné policie veden. Ačkoliv premiér stále trvá na tom, že se do evidence dostal bez svého vědomí, Spiegel hodnotí, že důkazy proti němu jsou "zdrcující". 

"Toto odhalení, Babišovo neúspěšné řešení koronaviru a roky trvající spory o miliony evropských peněz pro jeho firmy by ho na podzim mohly stát premiérské křeslo," dodává.

Německý týdeník zároveň podotýká, že už nyní Babišovo hnutí ANO vládne v menšinové vládě a že z průzkumů z poslední doby jasně vyplývá, že zaostává za koalicí Pirátů a hnutí STAN. A navíc ho dohání středopravicová koalice Spolu vedená ODS. 

Babiš je podle Němců na evropské politické scéně "výjimečným jevem". Týdeník připomíná jeho předlistopadové členství v komunistické straně, práci pro podnik zahraničního obchodu a roky strávené služebně v Maroku. Chemicko-agrární koncern, který Babiš založil po sametové revoluci, zahrnuje i německou velkopekárnu Lieken ve městě Lutherstadt Wittenberg a továrnu na močovinu a amoniak v Piesteritz"Nikdy se úplně nezbavil nařčení z toho, že své impérium vybudoval i s pomocí vazeb z éry komunismu," píše Spiegel. 

Agent Bureš

ÚPN, který na Slovensku spravuje dokumenty po StB, objevil na konci loňského roku v archivu statistickou kartu tajné policie s Babišovými údaji. Dokument s razítkem "agent" uvádí, že StB získala Babiše ke spolupráci v listopadu 1982 a že se Babiš stal agentem dobrovolně. Spolupráce mezi StB a ním byla podle karty dočasně přerušena v červnu 1988 kvůli jeho odjezdu do Maroka. 

"Ten dokument, který tady ukazujete, neznamená vůbec nic," hájil se Babiš s tím, že vyhrál tři soudy. Český premiér původně uspěl s žalobou na ÚPN, kterou se domáhal verdiktu, že je v archivech StB veden jako její agent neoprávněně. Vyšší instance pak verdikt změnily. "Proč by důstojníci státní bezpečnosti měli pracně falšovat složky zcela neznámého inženýra?" ptá se německý Spiegel. Zdůrazňuje ale, že karta samotná nedokazuje, že by Babiš svým angažmá někomu uškodil, například někoho udal. 

Německý týdeník také připomíná, že Babiš, který se prezentuje jako "antipolitický politik" a chlubí se tím, že "nelže, nekrade, moc nepije a nemá milenku", před dvěma lety čelil masovým protestům organizovaným hnutím Milion chvilek pro demokracii. 

"Zatím největší porážku Babiš utrpěl za koronavirové pandemie," míní Spiegel. Dodává, že první loňská jarní vlna byla v Česku mnohem mírnější než v řadě evropských zemí včetně Německa. "To je nejspíš důvod, proč bylo na konci léta s volbami na dohled (senátní a krajské volby proběhly v říjnu, pozn. red.) jeho vládě zatěžko znovu zavést omezení," píše týdeník.

Když pak čísla nakažených i mrtvých prudce narostla, odmítala dlouho Babišova vláda nabídky pomoci z Německa. "Raději vozili nemocné stovky kilometrů napříč Českem než pár kilometrů do Bavorska nebo Durynska," doplňuje Spiegel.

Andrej Babiš v rozhovoru pro ČST v roce 1981:

Andrej Babiš v rozhovoru pro ČST v roce 1981 | Video: Česká televize (archiv)
 

Právě se děje

Další zprávy