Duchovní si vynutili zákaz maratónu v líbání

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
13. 7. 2012 8:28
Masová nestydatost by podle nich vedla "ke ztrátě nevinnosti, morálky a studu"
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Astana (Kazachstán) - V kazašské Astaně byl kvůli kritice muslimských duchovních zrušen maratón v líbání, který tam měl začít právě v pátek. Akce byla odvolána krátce poté, co skupina místních duchovních vyzvala obyvatele, aby ji bojkotovali.

Podle nich se mělo jednat o "masovou nestydatost", která by vedla "ke ztrátě nevinnosti, morálky a studu". Organizátoři ale tvrdí, že skutečným důvodem zrušení byl nedostatek zájemců.

Maratón měl podle pořadatelů trvat několik dní. Předpokládalo se, že by se dvojice střídaly každé dvě nebo tři hodiny.

Na zápis do Guinessovy knihy rekordů ale Kazaši zatím nemají. "Naše páry ještě nejsou připravené na polibky dlouhé kolem 48 hodin," citoval kazašský server Tengrinews.kz pořadatele Jerbola Kušugulova.

Dosavadní světový rekord v délce polibků patří homosexuálnímu páru z Thajska, který se loni zúčastnil polibkového maratónu ve městě Pattája. Trval 50 hodin, 25 minut a jednu vteřinu.

Kazachstán v cizině
Kazachstán v cizině | Foto: Bontonfilm

Záměr kazašských pořadatelů ovšem narazil na protest Duchovní správy kazašských muslimů. Imámové obvinili organizátory z pokusu o "mravní zkázu mladých lidí".

Ve svém prohlášení vyjádřili obavy, že maratón "neskončí jen u polibků". Kušugulovovi vytkli, že už dříve pořádal ve městě soutěž ve svlékání.

Na své stránce na Facebooku Kušugulov uvedl, že potenciální zájemce odradilo, že nedostanou žádnou odměnu.

"Počítali jsme s protesty duchovních. Byl to takový sociální experiment. Přihlásily se ovšem jen tři nebo čtyři páry, které to myslely upřímně," uvedl. Místní mládež je podle něj "merkantilní a lakomá". "My jsme jen chtěli ukázat, jak krásná je láska," dodal.

Kazachstán je největší republikou v bývalé sovětské Střední Asii. Asi 70 procent obyvatel vyznává islám, zbytek jsou převážně pravoslavní věřící, malou část tvoří buddhisté.

Do širšího povědomí se ve světě dostal mimo jiné i díky parodickému filmu Borat, v němž si svérázného Kazacha zahrál britský komik Sacha Baron Cohen. Satirický snímek, který kazašské vedení odsoudilo, představoval zemi jako zaostalou a plnou středověkých předsudků.

 

Právě se děje

Další zprávy