Podle O'Learyho mohl v Minsku kromě opozičníka zůstat i nespecifikovaný počet agentů běloruské tajné policie, kteří předtím byli mezi pasažéry.
"Bylo to v podstatě letecké pirátství, státem podporované," řekl Coveney ve vysílání irského veřejnoprávního rozhlasu RTÉ. Stejná slova použil v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Newstalk také šéf aerolinky Ryanair, přičemž hovořil také o "státem podporovaném únosu".
Bělorusko v neděli donutilo přistát na letišti tamního hlavního města letadlo Ryanair směřující z Atén do Vilniusu, a to i za pomoci vyslání stíhačky. Když po několikahodinové zastávce znovu vzlétlo, mezi cestujícími už nebyl Pratasevič, ani jeho přítelkyně a několik dalších osob.
"Zdá se, že záměrem úřadů bylo odstranit novináře a jeho doprovod na cestě," řekl výkonný ředitel Ryanair. "Máme za to, že na letišti bylo také vyloženo několik agentů KGB," dodal O'Leary. V nedělním prohlášení přitom aerolinka chybějící osoby vůbec nezmiňovala a uvedla, že běloruské úřady jejímu letadlu po kontrolách umožnily odletět "spolu s pasažéry a posádkou po přibližně sedmi hodinách na zemi v Minsku".
Sledovali mě, tvrdí novinář
V Bělorusku mezitím vzniká komise, která má okolnosti přistání letounu vyšetřit, výsledky její práce prý budou brzy zveřejněny. Běloruská státní letecká společnost podle agentury Reuters uvedla, že letoví dispečeři jen "doporučili" posádce letadla Ryanair přistát v Minsku, ale nenutili je k tomu výhrůžkami. Na přímý rozkaz diktátora Alexandra Lukašenka přitom ke stroji vzlétla stíhačka.
S ostrou kritikou postupu Minsku vystoupila Evropská unie, Spojené státy, NATO, Británie, Francie, Německo či Polsko. Krokem Běloruska se bude zabývat pondělní summit EU. Podle Evropské unie čin nezůstane bez následků. Litva již oznámila, že bude usilovat o zákaz mezinárodních letů nad Běloruskem.. Litevská letecká společnost Air Baltic podle webu Delfi už začala při svých letech míjet Bělorusko.
Šestadvacetiletý Pratasevič ještě před zadržením v Minsku přátelům napsal, že ruský hovořící muž, který stál za ním ve frontě na letišti v Aténách, se snažil s ním navázat rozhovor a také vyfotografovat jeho doklady, a pak odešel. Jeho přátelé to pokládají za důkaz, že Prataseviče sledovali už v Řecku.
"Pokud se informace potvrdí, bude to důkaz, že cizí tajní agenti operovali na řeckém letišti," napsal řecký portál Ekathimerini.com. Dodal, že z Minsku letoun odletěl do Vilniusu bez šesti cestujících - Prataseviče, jeho doprovodu a čtyř ruských občanů, což pravděpodobně byli muži, kteří se zúčastnili operace.