Laškar Gáh - Bezpilotní letoun Severoatlantické aliance při náletu v Afghánistánu zabil mulu Abdala Raúfa. Bývalého vůdce Tálibánu, který přešel k Islámskému státu a velel jednotkám působícím na afghánském území.
Raúf byl vlivným imámem. V roce 2001 ho Američané zajali a strávil čtyři roky na Guantánamu.
O jeho zabití podle agentury Reuters informoval policejní šéf provincie Hilmand Nabí Jan Muláchils. S tím, že při útoku padl i teroristův švagr a čtyři Pákistánci.
Po návratu z Guantánama se Abdal Raúf údajně rozhádal s jiným vůdcem tálibů - Muhammadem Umarem - a z hnutí odešel.
Před časem se stal zástupcem velitele jednotek Chorásán, což je historická oblast rozkládající se na území dnešního Íránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu. Jelikož ale ze zmíněných území Islámský stát ovládá jen malou část Afghánistánu, byl Abdal Raúf zástupcem velitele pouze tam.
Nejvýše postaveným mužem této části Islámského státu je Saíd Chán, který spojencům stále uniká.
Velitel na útěku
Islámská teroristická organizace, která okupuje podstatnou část Sýrie a Iráku, tak v rozmezí několika dnů utrpěla další těžkou ránu.
V neděli jordánské letectvo oznámilo, že v odvetě za upálení zajatého pilota zničilo pětinu zázemí Islámského státu.
Svědci pondělního náletu na mulu Abdala Raúfa podle BBC vypověděli, že se terčem spojeneckého náletu stalo auto, v němž jelo šest lidí. Vůz byl podle nich napěchován municí a po zásahu explodoval.
NATO potvrdilo, že v oblasti podniklo nálet, smrt Abdala Raúfa ale komentovat odmítlo. Afghánská tajná služba o ní však informovala.
Jedná se o první takový úder od stažení pozemních spojeneckých sil ISAF z Afghánistánu, připomíná reportér BBC v Kábulu David Loyn.