Dr. Rath se svými ´pilulkami proti AIDS´ v JAR skončil

Pavel Vondra
13. 6. 2008 17:33
Soud rozhodl v neprospěch zastánců vitamínové terapie
Dobrovolníci TACu rozdávají v chudinské čtvrti Kapského Města kondomy a šíří osvětu o tom, jak se bránit AIDS i lidem, kteří na jejich neštěstí chtějí vydělat
Dobrovolníci TACu rozdávají v chudinské čtvrti Kapského Města kondomy a šíří osvětu o tom, jak se bránit AIDS i lidem, kteří na jejich neštěstí chtějí vydělat | Foto: Pavel Vondra

Kapské Město - Tábor tzv. popíračů AIDS, kteří zpochybňují spojitost mezi syndromem získaného selhání imunity a virem HIV a místo retrovirálních léků doporučují infikovaným osobám vitamíny, utrpěl porážku u jihoafrického soudu.

Soud v Kapském Městě dnes vyhověl žádosti Jihoafrické lékařské asociace (SAMA) a nevládní organizace Treatment Action Campaign (TAC) a zakázal skupině kolem německého lékaře a podnikatele Matthiase Ratha a jeho amerického kolegy Davida Rasnicka provádět v zemi neautorizované klinické testy svých vitamínových přípravků.

Čtěte také: Boj s AIDS brzdí v JAR šarlatán Rath i prezident

Soud se ztotožnil s tvrzením aktivistů TAC a zástupců SAMA, podle nichž Rath a jeho lidé (celkem 12 osob) porušili nejen etická pravidla, ale i zákony, když v chudinských čtvrtích, kde žije největší procento z celkového počtu více než pěti miliónů HIV pozitivních lidí v JAR, distribuoval své přípravky, které neprošly řádnou registrační procedurou.

Největší procento HIV pozitivních žije v JAR právě v townshipech, jak se zde říká slumům
Největší procento HIV pozitivních žije v JAR právě v townshipech, jak se zde říká slumům | Foto: Naďa Straková

Verdikt je zároveň políčkem do tváře vlády prezidenta Thaba Mbekiho, a to nikoli jen proto, že David Rasnick dříve působil coby člen jeho poradního týmu pro otázky související s AIDS.

Právní zástupci TAC a SAMA před soudem obvinili vládu, že selhala v roli ústavního garanta a ochránce veřejnosti, když proti aktivitám doktora Ratha nezasáhla. Podle nich má Rath - a nepřímo i vláda - na svědomí životy lidí, kteří na jeho radu přestali používat antiretrovirální léky a dali přednost vitamínům.

To ostatně lidem svého času doporučovala i kontroverzní ministryně zdravotnictví Manto Tshabalala-Msimangová, která pohoršila odborné kruhy i laickou veřejnost, když na úkor osvědčených léků vehementně propagovala údajné léčivé účinky červené řepy a česneku.

Ministryně se nicméně před soudem snažila argumentovat, že distribuce přípravků doktora Ratha nemůže být protizákonná, neboť nejde v pravém slova smyslu o léky, nýbrž o doplňky stravy, na něž se zdravotnická regulace nevztahuje.

Soud dal ale zapravdu stěžovatelům, kteří zakázali Rothovi, Rasnickovi a jejich deseti spolupracovníkům nejen provádět v zemi další testy, ale také šířit na své výrobky reklamu.

Podle aktivistů TACu se nyní Rath hodlá přesunout do Ruska, kde si vláda počíná v boji proti epidemii AIDS podobně neohrabaně jako ta jihoafrická.

 

Právě se děje

Další zprávy